همایش حماسه حسینی در واحد رودهن

۱۳ دی ۱۳۸۸ | ۱۳:۱۰ کد : ۹۵۶ اطلاعیه ها
تعداد بازدید:۷۶۴
همایش حماسه حسینی در واحد رودهن
ایسکانیوز: معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن اقدام به برگزاری همایش حماسه شور حسینی در واحد رودهن کرد.
به گزارش روز شنبه گروه دانشگاه باشگاه خبرنگاران دانشجوییی ایران "ایسکانیوز" معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن به مناسبت ماه محرم اقدام به برگزاری همایشی با عنوان حماسه شور حسینی در سالن آمفی تئاتر این واحد دانشگاهی کرد.
این مراسم با حضور تعداد زیادی از دانشجویان و اساتید و کارکنان و سخنرانی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی رودهن دکتر غلامحسین حیدری ،حجت الاسلام سید محمود علوی ،حجت الاسلام اختری برگزار شد.
ابتدای این مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و سرود جمهوری اسلامی و خیر مقدم توسط رئیس دانشگاه آزاد اسلامی رودهن دکتر غلامحسین حیدری آغاز شد .
در این مراسم دکتر حیدری اظهار داشت:عرایضم را با عنوان کدام ؟ بر که بگرییم ؟! خدمتتان تقدیم می کنم.
حسین جان! اکنون قرن هاست که ما در هر کوی و برزن دردنامه تو را می‌سراییم و بر مظلومیت تو می گرییم، اما تو بر بلندای قلل رفیع عزت و حریت ایستاده ای و همه انسان‌های حق باور و حقیقت پرور را به آزادی و آزادگی فرامی خوانی.
حسین جان! ای سردار سپاه سپیده! و ای سالار به خون تپیده ! ای طلایه دار سرخ شفق! و ای طلیعه سپید فلق !
تو زنگار انحراف اموی را با فواره خون جوانانت زدودی و شعر بلند شهادت را با گلواژه‌های ایثار سرودی.
تو با خون یارانت، فراخنای افلاک را ستاره باران کردی و پهنای خاک را گلباران نمودی.
تو دریا را در وسعت تحقیر کردی و آسمان را در رفعت.
تو سپیده را در عصمت به پیکار خواندی و سپیدار را در حشمت.
تو سرو را در قامت خجل کردی و کوه را در استقامت.
تو چشمه سار را ایثار آموختی و ایثار را با ثار آمیختی.
تو حجم وسیع کلمات را در ستایش خود به تنگنا کشاندی و واژه ها را به ژرفا نشاندی.
تراوش نوش سخنانت، شهد را شرمنده کرد و سخنوران را بنده .
جهاد آزادی بخش تو، ستمدیدگان را شهد عزت بخشید و ستمگران را شرنگ ذلت چشانید .
تو شیفتگان شراب وصل را شهد شهادت نوشاندی و فریفتگان سراب جهل را شرنگ مرگ.
تو با نبرد شکوهمند خود مستکبران را ذلیل کردی و مستضعفان را جلیل .
زندگی با ذلت را مرگ دانستی و مرگ با عزت را زندگی.
تو حیات جاودانه را در آیینه مرگ شرافتمندانه یافتی و مشتاقانه به سویش شتافتی .
زندگی را پیکار در راه اندیشه نامیدی، اندیشه ای که ریشه در کوثر رسالت داشته، زلال وحی می نوشد و کلام رب می نیوشد .
تو قائدین را الهام بخشیدی و قاعدین را قیام.
بر شهیدان سروری و بر سروران، رهبر .
حسین جان ! این بخشی از کارنامه توست ....واما اکنون بشنو که ما چه کردیم !
ما قرن هاست که علم ولایت تو را بر دوش می کشیم و حلقه ارادت تو را بر گوش داریم . اما چه بسا برای تو و خاندان عزت و طهارت تو مایه عیب و ننگ هستیم ، نه زیب اورنگ .
فرزند برومند تو امام صادق( ع) فرمود : « کونوا لنا زینا و لا تکونوا علینا شینا» . برای ما مایه زینت و آبرو باشید و مایه ننگ و عار نباشید.
اما حسین جان قصه تلخ ما را دمی بشنو !
حسین جان! ما مسلمانان بیش از یک میلیارد نفر (بیش از 20درصد) جمعیت جهان را داریم، اما فقط 5 درصد تولید ناخالص ملی دنیا را (یعنی کمتر از فرانسه!) داریم !
آیا این امت شایستگی ادعای پیروی از پیامبری را دارد که خود « قلیل الموونه و کثیرالمعونه» بود؟ یعنی مصرف و هزینه اش کمتر از همه، ولی تولید و کمکش به بشریت بیشتر از همه بود ؟!
حسین جان! کشورهای عرب با داشتن 5 درصد جمعیت جهان 60 درصد واردات کشاورزی دنیا را دارند . حسین جان ! نیای بزرگوار تو حضرت محمد(ص) تحصیل علم و دانش را بر هر مسلمان واجب شمرد، اما من با چه رویی به تو بگویم که جمعیتی حدود ۱۰۰میلیون نفر در۲۱ کشور عربی سواد خواندن و نوشتن ندارند. از هر ۳ نفر عرب یک نفر و نیز حدود نیمی از زنان عرب بیسوادند!
حسین جان ! ما امت شیعه تو در ایران با داشتن یک درصد جمعیت جهان ، 10درصد نفت جهان ، 18 درصد گاز جهان و 7 درصد منابع و ذخائر زیرزمینی جهان و بهترین سرزمین و آب و خاک را داریم، اما هنوز بیش از 80 درصد هزینه های ما از محل فروش نفت تامین می شود ، نه از محل تولیدات ما !
حسین جان ! تو با آفرینش عاشورا، فرهنگی را بنیان نهادی که هیچ انسان عاشورایی نباید خوار و ذلیل باشد، اما چه کنیم که بیش از 60 سال است که ما مسلمین به علت اتکا به احساسات _ و نه تکیه به عقلانیت _ از پس مقابله با 4-5 میلیون صهیونیست زورگو بر نمی آییم . آیا تو این ذلت را بر ما می پسندی و می بخشایی ؟ و ما را شیعه عاشورایی می دانی ؟
حسین جان ! از قصه پر غصه فلسطین و غزه چه بگویم؟
سرتاسر دشت خاوران سنگی نیست کز خون دل و دیده بر آن رنگی نیست
در غزه قداره های غصب و قساوت، جوانه های سبز معصومیت را قطعه قطعه می‌کنند !
در غزه فلسطین عقابان خون آشام صهیون، کبوترهای سپیدبال صلح و صفا را می درند .
در غزه خشم طوفان و سموم خزان، شکوفه های سرخ شهامت و غنچه های عطرآگین قداست را بی رحمانه به خاک می ریزند !
در غزه داس های دسیسه و دنائت، ساقه های ترد صداقت را درو می کنند !
در غزه غرش تانک ها، رویای لطیف کودکان را می شکند. بلور بغض در گلوی فلسطین شکسته و چشمه های عطوفت در چشم های عاطفه یخ بسته است !
در غزه از چشمان خیس آیینه خون می چکد. اسرائیل در رگ های فلسطین درد می‌ریزد و دریا را در کنار اشک های کودکان می آویزد !
چشمان معصومانه هر کودک فلسطینی و غزه ای، رمز هزار آیینه می گوید و از هر آیینه هزار شاخه کینه می روید!
صهیونیسم، تصویر زیبای حقوق بشر را در قاب فلسطین شکست و رشته های محبت و ریشه های مودت را از هم گسست ! امروز جنگ بی رحمانه غزه، اعتماد به مجامع بین‌المللی را بر داربست تجربه مصلوب کرده است .
ای کاش سبوی همه دریاها در چشمانمان می شکست،تا عمق فاجعه را می‌نگریستیم و اندکی درد را می گریستیم !
اما حسین جان ! اکنون تو بگو : آیا ما باید بر تو بگرییم، یا تو بر ما؟! تو که عصاره عزت هستی، یا ما که درمانده ذلت؟! آری حسین جان ! تو بگو !
کدام ؟ بر که بگرییم؟ اشک حیران است .
چرا ؟ بر چه بگرییم؟ عقل پرسان است.
اما، عزیزان من ! آیا امام حسین (ع) در قبال همه عزت مداری های خود و در برابر همه مصائب مسلمین از ما گریه و سوگواری می طلبد یا عقلانت و خردمداری؟! ایشان از شیعه راستین خود ذهنی نقاد و طبعی وقاد می خواهد.
دکتر سید محمود علوی عضو مجلس خبرگان رهبری دراین همایش در خصوص پیام کربلا سخنانی را بیان داشتند : پیام کربلا دو بخش نرم افزاری و سخت افزاری دارد بخش نرم افزاری که شامل آموزه های ماجرای کربلاست درس نیست که ما می گیریم و بخش سخت افزاری آن مربوط به اصل حادثه کربلا که شامل بار عاطفی احساساتی کربلاست البته بار عاطفی و احساساتی ظرفیت خاص و حالت های گذر است اما بار فکری کربلا عبرتها و آموزه های است که ما می گیریم که محدود نیست و زمان ندارد و هر روز عاشورا و هر سرزمینی کربلاست به شرطی که اندیشه و فکرمان عاشورایی باشد .
در ادامه مراسم هم حجت الاسلام اختری در خصوص اصلی ترین و اساسی ترین موضوع در مسئله ی عاشورا و هدف امام حسین(ع) از این قیام و حرکت بیان کردن :هدف اسلام از آن ، دفاع از اسلام و قرآن بود و احیای شریعت و نشان دادن راه سعادت بر انسان و این هدف از اساسی ترین اهداف امام حسین (ع)بود که با این هدف راه را به انسان ها نشان دهد .و انسان ها را هدایت کند و اشکی که ما در واقعه عاشورا می ریزیم اگر ما را به اهداف امام برساند این اشک مقدس است و سخن و حرکتی که ما را به آن هدف احیای دین رساند کار مقدس است .
مراسم با مدیحه سرای مداحان اهل بیت (ع) و اقامه نماز ظهر و عصر به پایان رسید.
 

نظر شما :