رئیس واحد رودهن دردیدار با آیت الله امامی کاشانی در آستانه 27 آذر روز وحدت حوزه و دانشگاه:

۲۶ آذر ۱۳۹۲ | ۱۸:۱۹ کد : ۸ اخبار
تعداد بازدید:۱۳۰۶
ما بر این باوریم که دانشگاه ها و حوزه های علمیه دو بال تعالی و تکامل جوامع بشری می باشند.


به مناسبت 27 آذر روز وحدت حوزه و دانشگاه، رئیس، معاونین، اعضای هیات رئیسه، استادان و کارکنان با حضرت آیت الله امامی کاشانی دیدار و گفتگو کردند.
به گزارش خبرنگارآفرینش؛ در این دیدار که در مدرسه عالی شهید مطهری تهران برگزار گردید آیت الله امامی کاشانی پس از نماز ظهر و عصر با رئیس، معاونین، اعضای هیات رئیسه، استادان و کارکنان واحد رودهن دیدار و در جمع آنان سخنرانی نمودند.
در ابتدای مراسم دکتر علیرضا ایرانبخش گزارشی از واحد رودهن ارائه نمود و مورد توجه آیت الله امامی کاشانی قرار گرفت.
وی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی رودهن در 14 آبان 1362 با 63 دانشجوی کاردانی شروع به فعالیت نمود و در حال حاضر دارای 23000 دانشجو مشغول به تحصیل و بیش از 60000 دانش آموخته را به میهن عزیز اسلامی هدیه کرده است
رییس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد رودهن دارای یکصد و چهار هکتار زمین و چندین مجتمع آموزشی، 406 عضو علمی تمام وقت، یکصد و هشت رشته دانشگاهی، در رشته های مختلف فنی ومهندسی،علوم انسانی درمقاطع دکترای تخصصی، کارشناسی ارشد، کارشناسی و کاردانی فعالیت می نماید
یکی از اولویت های اصلی واحد رودهن رویکرد فرهنگی است
دکترایرانبخش گفت ،یکی از اولویت های اصلی ما رویکرد فرهنگی است که الحمدلله کارهای بسیار خوبی توسط معاونت فرهنگی و نهاد مقام معظم رهبری در دست اجراست و  انجام شده است. که خود ما به این حد قانع نیستم و مطمئنیم با بهره گیری از اساتیدی همچون حضرتعالی و سایر بزرگوران بتوانیم وظایف ذاتی خودمان را انجام بدهیم.
 وی گفت :همانطور که عرض کردم یکی از دغدغه های اصلی ما مباحث فرهنگی هست. هجمه هایی که ازسوی دشمنان به جوانان وارد می شود که دانشگاه ها مدنظر آنها هستند ما همه تلاشمان داریم که در مباحث فرهنگی برنامه ریزی درست و جامعی داشته باشیم که بتوانیم متخصص متعهد به میهن هدیه کنیم
رئیس واحد رودهن گفت: در زمینه آموزش و پژوهش و همچنین کارهای فرهنگی مقام های خیلی خوبی به دست آوردیم. یکی از وظایف اصلی دانشگاه جدا از تولید و انتقال دانش بحث پاسخگویی به نیازهای جامعه است ما باید پاسخگوی نیازهای جامعه باشیم. تا حدی هم این کار را کردیم.  پژوهشگاه علوم رفتاری و مرکز کاهش وقوع جرم را راه اندازی کردیم. در بحث فرهنگی هم باید کارهای مضاعفی انجام دهیم
دکترایرانبخش گفت: در سه مسیر بحث تحصیلات تکمیلی، بحث رشته های فنی و مهندسی، رشته های پزشکی شروع به فعالیت کردیم .
رئیس واحد رودهن گفت: بحث ساماندهی سازمان اقتصادی دانش بنیان یکی از وظایف مهمی است که معاونت پژوهش و فناوری به دنبال آن می باشد، باید شاهد تجلی علم و فناوری در این واحد دانشگاهی باشیم یعنی باید از ظاهر به باطن برسیم و با یک نگاه مشخص شود که واحدرودهن به معنای واقعی یک دانشگاه است که از استانداردهای ملی و استانداردهای جهانی برخوردار است و باید سرمایه گذاری خوبی انجام بشود.
دکترایرانبخش افزود: دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن با اتکال به خداوند مهربان و در راستای تحقق اهداف خود همسو با سیاست‏گذاری‏های کلان دانشگاه با رویکرد دانش‏افزایی و ایمان‏افزایی و محوریت قرآن و عترت و اندیشه‏های امام خمینی (ره) و رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب و تدابیر هیئت امنای دانشگاه، جهت افزایش نفوذ فرهنگ و ارزش‏های اسلامی در دانشگاه تربیت دانش‏آموختگان، پژوهشگران و استادان متدین، تقویت هویت ملی جوانان و دانشجویان متناسب با فرهنگ اسلامی ایرانی و آرمان‏های انقلاب اسلامی، با شناسایی اولویت‏ها و نیاز واحد در بخش‏های مختلف و با به‏کارگیری توان همکاری در این واحد آمادگی خود را در بخش‏های مختلف جهت پذیرش ایده‏های مختلف اعلام می‏کند.
رئیس واحد رودهن عنوان کردند،در مجموع دانشگاه آزاد اسلامی رودهن سعی کرده بتواند نماینده شایسته ای باشد. ما همه امانتدار هستیم انشاءالله بتوانیم این امانت را به صاحبش به شایستگی برسانیم و سعی کردیم توسعه همه جانبه را در همه ابعادش داشته باشیم.
وی گفت: مبحث جدیدی که واحد رودهن آغاز کرد مقوله علوم پزشکی هست که در حال حاضر پردیس بین الملل واحد پزشکی تهران شدیم. بیمارستان 96 تختخوابی حضرت ابوالفضل العباس (ع) درحال ساخت می باشد ودر مجموع سعی کردیم نماینده ها و امانتداران خوبی باشیم که انشاءالله این دانشگاه بتواند مسیر توسعه و تعالی را طی کند.
امروز خدمت حضرتعالی رسیدیم از وجود گرانقدر شما انرژی بگیریم ما را راهنمایی بفرمایید که انشاالله بتوانیم دنیا و آخرت خود را آباد کنیم و دعاگوی حضرتعالی باشیم.

تشکر و قدردانی آیت الله امامی کاشانی از رئیس واحد، اساتید و کارکنان واحد رودهن
آیت الله امامی کاشانی ضمن تشکر و قدردانی از رئیس واحد، اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن، در مورد مسئله حوزه و دانشگاه گفت: مسئله وحدت تنها این نیست که دانشگاهیان به حوزه بیایند درس بخوانند بلکهمنظور ارتباط با یکدیگر است که اثر اخلاقی می گذارد، با حوزه در ارتباط بودن آثار حوزه را می گذارد و با دانشگاه در ارتباط بودن آثار دانشگاه را می گذارد.
تولیت مدرسه عالی شهید مطهری (ره) گفت: در قرآن کریم و احادیث شریفگفته شده در سوره مبارکه کهف که موسی بن عمران که مقام بلندی داشته و از پیامبران بود خدا به او خطاب کرد که برو در مجمع البحرین با یکی از بندگان ما ارتباط برقرارکن؛ او رفت آنجا با جناب خضر نبیارتباط برقرار کرد و گفت به من اجازه می دهی که با تو باشم که در ارتباط با شما رشد کنم. یکی از حکمت هایی که این داستان موسی و خضر دارد همان است که انسان هر چه هم که بالا باشد باید با افراد دانشمندان ارتباط داشته باشد و یاد گرفتن ضرورتی است اجتماعی و سیری است که انسان را به کمال می برد.
معنای ارتباط و وحدت همان رفاقت و دوستی بین دانشجو، طلبه و اساتید است
آیت الله امامی کاشانی اظهارنمودند، معنای ارتباط و وحدت همان رفاقت و دوستی بین دانشجو، طلبه و اساتید است و اینها باید با هم ارتباط برقرار کنند و در این مورد،احادیث فراوان است، از جمله حدیث شریف: امام باقر (ع) است که می فرماید: خدا رحمت کند بنده ای را که علوم ما را احیا کند. احیاء علم چیست؟ فرمود در علم با اهل دین و اهل ورع، مذاکره کن. چون مذاکره و رفت و آمد با اهل ورع و دین روی انسان اثر زیادی دارد. انسان را متوجه به مسائل مهم اخلاقی می کند. یا آن حدیث دیگر از پیغمبر اکرم (ص) که فرمودند: مذاکره کنید، ملاقات کنید، رفت و آمد با هم داشته باشید، با هم صحبت کنید و مطالب اهل بیت را به هم بگویید.
نقل حدیث از اهل بیت،دلها را جلا می دهد.
تولیت مدرسه عالی شهید مطهری (ره) گفت ،حدیثی که از اهل بیت نقل می کنید ،دل را جلا می دهد. گاهی می شود آدم حال ندارد ذکری بگوید حال ندارد دو رکعت نماز بخواند. در روایات هست که وقتی که این حال پیدا شد استغفار کنید در حدیث هست که پیغمبر اکرم (ص) می فرماید: استغفار دلها را جلا می دهد و دلها را روشن می کند.
با خلوص نیت وضو بگیرید و سعی کنید اول وقت نماز بخوانید، این اول وقت وضو گرفتن، خضوع در نماز را بیشتر می کند.همانطور که شمشیر زنگ می زند دل هم زنگ می زند، در حدیثی آمده استغفاردلهارا جلا می دهد، حدیث جلا می دهد، یاد خدا جلا می دهد. بنابراین معنایش همان ارتباط با دین است. نکته ای که الان دانشگاه ها به آن گرفتارند، البته این گرفتاری هم در حوزه ها کم و بیش هست ولی نوعش فرق می کند. گرفتاری که در دانشگاه ها است مسائل اخلاقی است و چاره آن این است که به کارهای فرهنگی اهتمام داشته باشیم. در تدریس هم کار فرهنگی مان را از دست ندهیم. روانشناسی که یک علمی است که کاملا با مسائل اخلاقی رابطه تنگاتنگ دارد. طرز برخورد استاد اثر می گذارد. اساتید می توانند یک گریزی در میان درس به نماز و عفت بزنند اثر این شاید بیش از این باشد که استاد اخلاق بیاید. علت هم این است که شاگرد برای استاد یک احترام قائل است این ذاتی است و این هم یک چیزی است که در علم منطق بحث می شود. بهرحال این ارتباط هست و این ارتباط را نباید کم گرفت چه بسا ما همانطور که بچه بودیم استاد می آمد به ما درس می گفت در یاد انسان می ماند. یک نکته ای ممکن است در ذهن ما بیاید که آن نکته این است که شرایط در دنیا عوض شده و این آدم را یک مقدار مأیوس کند. باید به طور کلی یاس را از خود دور کنیم. اینقدر برای امید روایات داریم. از جمله در حدیثی می فرماید افضل عبادات انتظار فرج است. فرج محور و قطب آن فرج امام عصر (عج) است ولی فرج عام است یعنی پیروزی و موفقیت و امید به موفقیت. همین امید و رجاء خیلی اهمیت دارد. اصلا اینکه یاس بد است وقتی آدم مایوس شد می گوید دنیا این است شرایط این است ارتباط ها این است دیگر نمی توان کاری انجام داد، تقوا یعنی چه؟ ورع یعنی چه؟ و فکر می کند که تقوی منسوخ شده و اخلاق خوب محو شده و تمام شده و دنیا دنیای فساد است پس ما هم رها کنیم این خیلی خطرناک است.
در پایان تولیت محترم مدرسه عالی شهید مطهری (ره) و امام جمعه موقت تهران و عضو خبرگان رهبری ضمن بیان خاطره ای از سفرهای تبلیغی خارجی از کشور استادان و مسئولین دانشگاه ها را به تلاش در جهت تربیت نیروهای متعهد و متخصص که زمینه ساز ظهور آخرین حجت الهی امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف باشند دعوت کردند.
رودهن :خبرنگارآفرینش ایرج صادقعلی  

1392/9/26    14:49:47

( ۱ )

نظر شما :