دکتر حیدری:انرژی هسته ای سالمترین انرژی ها است

۲۱ فروردین ۱۳۹۰ | ۱۴:۱۶ کد : ۷۵۱ اخبار
تعداد بازدید:۶۹۷
بی‌تردید 20 فروردین، یادآور روز ملی فناوری هسته‌ای و اعلام بومی شدن دانش هسته‌ای در ایران اسلامی و...
بی‌تردید 20 فروردین، یادآور روز ملی فناوری هسته‌ای و اعلام بومی شدن دانش هسته‌ای در ایران اسلامی و مجهز شدن سرزمین ایران به انرژی هسته‌ای و در واقع روز بزرگ تحقق شعار «ما می‌توانیم» است.

به گزارش آنا؛ دکترحیدری به مناسبت روز انرژی هسته ای که ازسوی بسیج دانشجویی درنمازخانه دانشگاه برگزار شد گفت: شروع سال 1390 که با رهنمود مقام معظم رهبری سال «جهاد اقتصادی» نامیده شده است را خدمت همه عزیزان تبریک و تهنیت عرض می کنم.
امروز پنجم ربیع الاول هم هست سالروز تولد حضرت زینب (س) و روز پرستار.
حضرت زینب (س) بحق پیام آور عاشورا از کربلا بود این روز را هم، خدمت همه شما تبریک و تهنیت عرض می کنم.
رییس واحد رودهن گفت:"قرآن به دانش، پژوهش، تولید علم و فهم عمیق و استنباط، ارزش فوق‌العاده‌ای داده و مصادیق متعددی از نوآوری را برای شناساندن و آموزش دادن به مسلمانان در خود جای داده است.
در سوره انبیا آیه 58 ـ 63؛ نوآوری و ابتکار حضرت ابراهیم(ع) را در بیدار کردن فطرت بت‌پرستان به‌عنوان ابتکار بسیار مؤثر او بیان می‌کند.
در سوره کهف آیه 92‎ ـ 98؛ نوآوری ذوالقرنین در ساخت سد به‌عنوان مانع یأجوج و مأجوج را بیان کرده و از آن به‌عنوان رحمت پروردگار یاد کرده است.
وی گفت "در پرتو همین آموزه‌های دینی بود که پیامبر و ائمه(ع) و مسلمانان در موارد متعدد با ابتکار عمل و خلاقیت خود، به نوآوری‌های بزرگی اقدام کرده و تمدن اسلامی را شکل دادند. از جمله حفر خندق در جنگ احزاب.
دکتر حیدری فرمود"سال‌ها قبل وقتی تقویم را نگاه می‌کردیم و برای بیستم فروردین دنبال مناسبتی می‌گشتیم، فقط به سالروز قطع رابطه سیاسی ایران و امریکا، شهادت هنرمند بسیجی (سیدمرتضی آوینی) و روز هنر اسلامی برمی‌خوردیم، اما به همت جوانان غیور ایرانی که با وجود تمامی ترفندهای استکبار جهانی، به‌خوبی فعل خواستن را صرف کردند، از شش سال پیش رخداد میمون و بسیار غرورآفرین پیوستن ایران اسلامی به باشگاه هسته‌ای جهان با عنوان روز ملی فناوری هسته‌ای در تقویم‌ها به ثبت رسید.
رییس واحد رودهن اظهار داشت :"ماجرا از این قرار بود که 20 فروردین سال 1385، خبر دستیابی ایران به فناوری غنی‌سازی اورانیوم و راه‌اندازی یک زنجیره کامل غنی‌سازی در نطنز در رسانه‌های ایران و جهان اعلام شد. در پی این خبر، با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، به پاس قدردانی از تلاش‌های افتخارآمیز دانشمندان جوان ایران اسلامی، بیستم فروردین ماه، مقارن با تکمیل چرخه سوخت هسته‌ای در تقویم رسمی ایرانیان، روز ملی فناوری هسته‌ای نام گرفت.
بی‌تردید 20 فروردین، یادآور روز ملی فناوری هسته‌ای و اعلام بومی شدن دانش هسته‌ای در ایران اسلامی و مجهز شدن سرزمین ایران به انرژی هسته‌ای و در واقع روز بزرگ تحقق شعار «ما می‌توانیم» است.
«جمهوری اسلامی ایران، 20 فروردین ماه 1385 برابر با 9 آوریل 2007 از طریق افتتاح پروژه راه‌اندازی دومین مجموعه جدید سانتریفیوژهای تأسیسات هسته‌ای نطنز با ورود به مرحله صنعتی غنی‌سازی اورانیوم، به بزرگ‌ترین دستاورد تاریخ خود دست یافت».
باور دستیابی کشوری از منطقه خاورمیانه ـ با وجود تحریم‌های طولانی‌مدت ـ به چرخه کامل سوخت هسته‌ای، آن هم با تکیه بر همت دانشمندان جوان داخلی، برای غرب تبدیل به کابوسی دهشتناک شده است؛ تاجایی‌که برای توقف فعالیت‌های غنی‌سازی ایران تاکنون قطع‌نامه‌های مختلف چون 1737، 1696 و 1747 را در شورای امنیت سازمان ملل تصویب کرده‌اند.
با وجود تمام این تلاش‌های نافرجام قدرتمندان جهان، ملت ایران مثل ماجرای ملی شدن صنعت نفت، دوران مبارزه با استبداد ستم‌شاهی و هشت سال دفاع مقدس، بر سر خواسته‌های خود پافشاری خواهد کرد تا به آنچه حق مسلّم مردم و سرزمینش است، دست یابد.
به خود می‌بالیم، سربلند و سرافراز، در مقابل آزمون سخت دانش روز، قد راست کرده‌ایم و جوانان غیور ایران ثابت کردند که ایرانی‌اند و ایرانی می‌مانند.
نسل امروز، به اثبات رسانید که فرزند خلف نسل گذشته است. ما از نسل رهبران نهضت تنباکو هستیم؛ پدران ما قانون کاپیتولاسیون را ملغی کردند، انقلاب مشروطه را پایه‌ریزی کردند و صنعت نفت را برای ایران با ملی کردن، جاودانه ساختند.
ما در دامان پاک کشوری بزرگ شدیم که صدها چهره‌ ماندگار تاریخی دیگر در آن چشم گشودند، در هوای آن نفس کشیدند، رشد کردند و برای بقای کشورشان، هرکدام به نوعی جنگیدند و در راه اعتلای آن، شکوهمند، با زندگی وداع کردند.
فناوری هسته‌ای، به توانایی تبدیل اورانیوم طبیعی به اورانیوم غنی‌شده از طریق شکافت اتم‌ها و توانمندی هم‌جوشی اتم‌ها اطلاق می‌شود.
تولید برق هسته‌ای از برنامه‌های کلان جمهوری اسلامی است که در این زمینه داشتن چرخه سوخت هسته‌ای و توسعه نیروگاه‌های اتمی نقش مهمی دارند.
«دستیابی به فناوری هسته‌ای و پیشرفته، جزو حقوق مسلّم کشورهای عضو پیمان عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای است.
انرژی هسته‌ای، کلید تعیین‌کننده استقلال و عدم استقلال کشورها در دنیای آینده است. با توجه به محدودیت منابع خداداد سوخت فسیلی، فناوری اکتسابی در زمینه سوخت پاک و انرژی هسته‌ای، نقش مهم و برجسته‌ای در تعیین شاخص‌های اقتدار و استقلال کشورها ایفا می‌کنند.
در نظام جهانی فعلی، دستیابی به چرخه سوخت هسته‌ای بر اقتدار سیاسی می‌افزاید و در فرآیند چانه‌زنی‌ها و کشمکش‌های دیپلماتیک و قراردادها و عهدنامه‌ها، بر کارآیی دارندگان انرژی اتمی اثرگذار است.
اولین تلاش‌های ایران برای دستیابی به فناوری هسته‌ای به دهه 50م. بازمی‌گردد.
نخستین کشوری که ایران را به دستیابی به فناوری هسته‌ای تشویق کرد و این فناوری را به ایران منتقل نمود، امریکا، نخستین مخالف امروزی ایران در تحقیقات هسته‌ای است.
در راستای حمایت‌های آشکار امریکا، ایران در سال 1958م. به عضویت آژانس بین‌المللی اتمی درآمد.
تا وقوع انقلاب اسلامی در فوریه 1979م.، راکتور شماره یک بوشهر به میزان 85 درصد و احداث راکتور شماره دو نیز 65 درصد پیشرفت فیزیکی داشتند.
حدود دو سوم از جمعیت جهان در کشورهایی زندگی می‌کنند که نیروگاه‌های هسته‌ای آنها در زمینه تولید برق و زیرساخت‌های صنعتی، نقش مکمل را ایفا می‌کنند.
نیمی از مردم جهان در کشورهایی زندگی می‌کنند که نیروگاه‌های هسته‌ای در آنها، در حال برنامه‌ریزی یا در دست ساخت هستند.
امروزه حدود 440 نیروگاه هسته‌ای در 31 کشور جهان، برق تولید می‌کنند. بیش از 15 کشور از مجموع این تعداد، در زمینه تأمین برق خود، تا 25 درصد یا بیشتر، متکی به نیروی هسته‌ای هستند. در اروپا و ژاپن، سهم نیروی هسته‌ای در تأمین برق، بیش از سی درصد است. در امریکا نیروی هسته‌ای بیست درصد از برق را تأمین می‌کند. در سرتاسر جهان، دانشمندان بیش از پنجاه کشور، از حدود سیصد راکتور تحقیقاتی استفاده می‌کنند تا درباره فن‌آوری‌های هسته‌ای تحقیق، و برای تشخیص بیماری و درمان سرطان، رادیوایزوتوپ تولید کنند.
همچنین در اقیانوس‌های جهان، راکتورهای هسته‌ای، نیروی محرکه بیش از چهارصد کشتی را بدون اینکه به خدمه آن یا به محیط زیست آسیبی برسانند، تأمین می‌کنند.
انرژی هسته‌ای به تمامی انرژی‌های دیگر قابل تبدیل است، ولی هیچ انرژی به انرژی هسته‌ای تبدیل نمی‌شود.
کسب قدرت، حفظ قدرت و اِعمال قدرت، مهم‌ترین انگیزه استعمارگران برای بازداری کشورهای دیگر از دسترسی به انرژی هسته‌ای بود.
دانش هسته‌ای، سال‌هاست که با ترور پیوند خورده است. زمانی که امریکا در عهد ریچارد نیکسون‌، با فروش راکتور اتمی به مصر، به منظور تولید برق موافقت کرد، اسرائیل با فشار بر امریکا، آن را لغو کرد. همچنین اسرائیل، عامل قتل دانشمند اتمی مصری، خانم سمیره موسی در امریکا بود.
همین بلا را بر سر کارخانه «الرابطه» لیبی درآورد. همچنین اسرائیل، کارشناس آلمانی، به نام کروج را که با مصر همکاری می‌کرد، ربود.
در سال 1980 اسرائیل موفق شد یحیی المشد، یکی از برجسته‌ترین دانشمندان اتمی مصر را که در طرح اتمی عراق فعالیت داشت، در هتل «مریدیان» پاریس ترور کند. در سال 1981 اسرائیل با حمله هوایی به راکتورهای اتمی عراق، آنها را کاملاً نابود کرد و در سال 2007 به مراکز تازه‌ تأسیس اتمی سوریه در صحرای «دیر الزور» به این کشور حمله هوایی کرد. کارشناسان معتقدند سرتیپ محمد سلیمان یکی از بارزترین چهره‌های نظامی و امنیتی سوریه که او را مسئول اداره پروژه اتمی سوریه در دیر الزور در شرق این کشور می‌دانستند، به دست عوامل اسرائیل ترور شد.
در مصر، سوریه، لبنان، عراق و اروپا آشکارا دید. بی‌تردید، عملیات ترور پروفسور مسعودعلی محمدی در تهران، آخرین حلقه از زنجیره ترور اسرائیل نخواهد بود. این ترورها هر از چند گاهی در نقاط مختلف دنیا اتفاق می‌افتد و هر بار، رد پای یک گروه به دست می‌آید که با صهیونیست‌ها مرتبط است. گویی دانش هسته‌ای، با ترور از یک سو، ‌و با صهیونیست‌ها از سوی دیگر، پیوند ناگسستنی خورده است.
دکتر حیدری درپایان شهادت شهید حاج محمود کلهری (جانباز روشن دل)دانش آموخته دانشگاه آزاد اسلامی رودهن راکه درهشتم فروردین به دیار حق پیوست تبریک وتهنیت گفت .

نظر شما :