اولین انعقاد تفاهم نامه سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور با واحد رودهن

۲۹ آبان ۱۳۹۱ | ۱۲:۲۳ کد : ۷۱ اخبار
تعداد بازدید:۷۱۶
دکتر علیرضا ایرانبخش ضمن عرض خیر مقدم به مهمانان گفت: دانشگاه آزاد اسلامی رودهن ...

 تفاهم نامه سازمان نظام روان شناسی و مشاوره با دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن با حضور دکتر الهیاری و دکتر ایرانبخش امضاء گردید.
به گزارش خبرنگار آفرینش دکتر علیرضا ایرانبخش ضمن عرض خیر مقدم به مهمانان گفت: دانشگاه آزاد اسلامی رودهن انشاءالله در سه بعد رویکرد اصلی خود را دنبال می کند، مباحث فرهنگی، فرایندآموزشی و سند راهبردی پژوهش و فناوری. آنچه که در سند چشم انداز واحد رودهن دیده شده و طبق آن می خواهیم از دانشگاه آموزش محــور گذر کنیم و برویم به سمت دانشگاه محصــول محور و هم عرض آن می خواهیم مسیر تعالی و تکامل را به گونه ای به پیش ببریم که بتوانیم پاسخگوی نیازهای جامعه باشیم و بتوانیم به آن نقش ذاتی و محوری که باید به آن پرداخته بشود بپردازیم.
رئیس واحد رودهن گفت: با توجه به مجموعه پتانسیل ها و مجموعه امکاناتی که در خانوادة بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد می خواهیم با شناخت مزیت هاینسبیو تبدیل آن به مزیت رقابتی پاسخگوی نیازهای جامعه باشیم.
وی گفت: به واسطه عنایتی که دکتر الهیاری به این واحد دانشگاهی دارند و با پیگیری هایی که توسط معاونت های واحد و سایر عزیزان انجام شد مقدمات تفاهم نامه مهیا شد که در چند بخش از اهداف مد نظربا مدیریت ارزشمند سازمان نظام روانشناسی اعمال می شود بتوانیم فعالیت های بسیار خوب و اثربخشی را در سطح جامعه و کشور داشته باشیم. 
رئیس واحد رودهن گفت: آرزو می کنم پژوهشکده هایی که داریم از جمله پژوهشکده علوم رفتاری  بتواند مکمل خوبی باشد برای این مجموعه و پیش ببرد اهدافی را که از پیش تعیین شده و در نهایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن بتواند نقش  اثرگذار ی را در سطح جامعه و میهن عزیزمان داشته باشیم.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن دانشگاهی با ظرفیت های ارزشمند و پاسخگوی نیازهای جامعه است.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفت :واحد رودهن به دلیل موقعیت و ظرفیتی که دارد یک نیاز متقابل است که ما می توانیم از ظرفیت های این دانشگاه خیلی خوب استفاده کنیم. 
دکتر الهیاری گفت: 3 تا وظیفه عمده و کلی هم داریم در قانون. یکی اینکه ارتقاء ‌رشته است یعنی در واقع دانش روانشناسی و مشاوره با همه گرایش هایی که دارد باید در واقع طی یک سازوکاری در نظام روانشناسی و مشاوره کشور  داشته باشند. 
وی گفت: به همین خاطر ما در این دور جدید سازمان نظام روانشناسی و مشاوره یک اهداف خیلی بلند مدتی را طبق هماهنگی که با مسئولین عالیرتبه نظام داشتیم مخصوصاً با مقام معظم رهبری داشتیم که ایشان هم خیلی صحه گذاشتند ما در ملاقاتی که سال گذشته خدمت ایشان بودیم  شورای مرکزی و حتی موقعی که این سازمان را در مجلس به اتفاق دکتر مداحی دنبال می کردیم حضرت آقا فرمودند که کار خوبی است و آن را دنبال کنید. واقعاً نظام روانشناسی و مشاوره برنامه های جدیدش به گونه ای است که  نگاه روانشناسی نگاه اولیه باشد در هر برنامه ریزی یا توسعه ای استحضار دارید که در همه دنیا پیوست بهداشت روانی برای هرگونه توسعه و برنامه ریزی پیوست اجباری است. 
دکتر الهیاری افزود:‌ ما الان این استعداد را در کشور داریم و انشاءاله داریم دنبال می کنیم که امنیت روانی و سلامت روان جامعه به صورت روزانه تست و پایش بشود. یعنی عملکرد مدیران در هر رده ای که هستند از رئیس جمهور، وزرا، نمایندگان مجلس، استانداران،  ائمه جمعه و جماعات نسبت عملکرد مدیریتی شان با اثربخشی شان روی سلامت روان و امنیت روانی جامعه بررسی بشود.
همان طور که آقای دکتر اشاره فرمودند تقریباً این اولین تفاهم نامه ای هست که ما با دانشگاه آزاد اسلامی رودهن داریم می بندیم. با چند هدفی که مدنظرمان هست. 
اولاً اینکه ما در برنامه های پژوهشی و در واقع مشاوره ای و روانشناختی آینده مان از پتانسیل دانشگاه های کل کشور می خواهیم استفاده کنیم. الحمدلله این دانشگاه به دلیل موقعیت و ظرفیتی که دارد یک نیازهای متقابلی هست که ما می توانیم از ظرفیت این دانشگاه خیلی خوب استفاده کنیم. 
وی گفت: ما هم از طریق سازمان و هم از طریق این تفاهم نامه ای که امضا می شود، می شود با نهادهای پژوهشی و تحقیقاتی ارتباط خاصی برقرار بشود و بعضی از پروژه های ملی را حالا آقای دکتر مداحی اشاره خواهند فرمود بعضی از پژوهش ها و پروژه هایی که جنبه ملی دارد و ما حتی چشم اندازی که با مقام معظم رهبری صحبت کردیم انشاءالله فرامنطقه ای هم بشود.ما برای جهان اسلام هم فکر می کنیم. الان در واقع ما بحث اتحادیه نظام های روانشناسی و مشاوره جهان اسلام را داریم دنبال می کنیم همین بحث سبک زندگی که حضرت آقا در خراسان شمالی مطرح کردند ما نامه نوشتیم خدمت ایشان تقاضا کردیم کل مبحث را از بررسی وضع موجود سبک زندگی ایرانی که متاسفانه مشکلاتی دارد همانطور که ایشان اشاره فرمودند تا اینکه وضع مطلوب چگونه باید باشد سبک زندگی اسلامی ایران و اینکه چگونه باید حرکت کنیم که از وضع موجود به وضع مطلوب برسیم با چه برنامه هایی کلش را سازمان دارد متقبل می شود که انشاء الله ما  متولی بشویم در این موضوع سبک زندگی.

در هر استان و شهرستان بهترین و وسیع ترین امکانات در اختیار دانشگاه آزاد اسلامی است.

دکتر مداحی گفت: الان در هر استان و شهرستانی که می رویم بهترین و وسیع ترین مکان ها در اختیار دانشگاه آزاد اسلامی است با یک وسعت و ظرفیت بالا. 
وی گفت: من فکر می کنم که 2 چیز خیلی مهم است یکی اینکه باور کنیم که پتانسیل مردم و آنچه که غیر دولتی اسمش را بگذاریم یا آنچه که نهادهای غیر دولتی می تواند راهگشا باشد به دلیل تجربیاتی که در دوران انقلاب و دفاع مقدس داشتیم و نشان داد این نیست که ما فقط بخواهیم اکتفا کنیم به بخش حاکمیت و دولت و ارگان های مربوط به دولت. یکی از راهکارها این بود که در فرایند انقلاب اسلامی که ما می گوییم بعد از دولت سازی جامعه سازی قدم بعدی هست. جامعه سازی یعنی چه؟ یعنی اینکه دولت بیاید تمام کارهایـــی که دارد انجام می دهد تصدی گری ها را واگذار کند و خودش نقش نظارت داشته باشد. جامعه سازی یعنی اینکه نهادهای مدنی- اجتماعی را بسازیم و دولت اختیار واگذار کند. 
دکتر مداحی اظهار داشت: بنابراین سازمان نظام روانشناسی هم در همین راستا تاسیس شده به جای اینکه مثلا یک قاضی بیاید برخورد کند با یک تخلف تخصصی، سازمان نظام متخصص بیاید برخورد کند یا بیاید حد و مرزها را تعریف کند. نکته دوم برون سپاری بود . خود همین سازمان بیاید برون سپاری کند حالا اگر قرار باشد یک سازمانی تشکیل شده یک تشکیلات عریض و طویلی شکل بدهد 2000 نفر آدم هم استخدام کند، 40 و 50 تا ساختمان هم بگیرد که قطعا این اتفاق نخواهد افتاد اگر هم بیفتد زمان طولانی می شود و هزینه های گزافی را هم ایجاد خواهد کرد. خوب بیاید از همین امکانات استفاده کند. در همین دانشگاه با امکانات و ظرفیت علمی وسیعی که وجود دارد بیاید استفاده کند این برون سپاری است. 
وی گفت: الان هم در هر استان و شهرستانی می روی بهترین و وسیع ترین مکان ها در اختیار دانشگاه آزاد اسلامی است با یک وسعت و ظرفیت بالایی. آیا فکر می کنید این دانشگاه آزاد اسلامی نمی تواند بهترین ابزار باشد برای پژوهش های ملی؟ فرض کنید ما می خواهیم راجع به هویت یک پژوهش ملی کنیم. کافی است که یک جا ساماندهی بشود در حوزه جامعه شناسی، علوم اجتماعی، روانشناسی، ادبیات در 200 واحدی که در این کشور هست و در همه حوزه ها و خوشبختانه چیزی که باید بگوییم در دانشگاه آزاد اسلامی یک تمایز دیگری که نسبت به دانشگاه های دولتی دارد این است که جنبه های کاربردی هم گره خورده به در واقع رشته های تحصیلی اش.  در استان های مختلف دیدم در حوزه پزشکی، فنی، معماری، کارگاه های متعددی را دیدم که جنگ بین آموزش و صنعت و کاربرد اینجا خیلی جلوتر از دانشگاه های دولتی است. من به فال نیک می گیرم که شما آمدید این بحث تفاهم نامه سازمان نظام روان پزشکی را پیش گرفتید. امیدواریم که در کنار این بتوانید مراکز درمانی، کلینیکی، بیمارستان را هم فراهم کنید که انشاءالله به عنوان قطب نتیجه داشته باشد. 


رودهن- خبرنگار آفرینش- ایرج صادقعلی
 

1391/8/29    08:53:36

نظر شما :