نکات برجسته برای ورزشکاران روزه دار

۲۴ تیر ۱۳۹۲ | ۱۴:۰۵ کد : ۶۴۳ اخبار
تعداد بازدید:۷۵۱
ماه رمضان ماه نزول برکات است؛ ماهی که به گفته پیامبر بزرگوار اسلام درهای آسمان ...

 
ماه رمضان ماه نزول برکات است؛ ماهی که به گفته پیامبر بزرگوار اسلام درهای آسمان گشوده می‌شود؛ ماهی که علاوه بر سلامت جسم می‌توان به سلامت روان نیز پرداخت.
 همجینین، ماهی است که با ماه های دیگر سال برای ما مسلمانان تفاوت عمده ای دارد. این ماه امکان دارد در فصل زمستان، تابستان و یا دیگر فصل های سال قرار گیرد.  ورزشکارانی که می خواهند تمرینات خود را در ماه مبارک رمضان و همچنان در اواسط فصل گرم تابستان ادامه دهند، باید با آمادگی خاصی وارد تمرینات اختصاصی خود شوند تا با مشکلات جسمی و ضعف بدنی مواجه نشوند.
خوشبختانه مطالعات علمی ‌بسیاری در رابطه با جنبه‌های مختلف پزشکی و ورزشی در این ماه به عمل آمده است. از جمله بررسی‌های متعددی که نشان می‌دهد ورزش و فعالیت فیزیکی حتی در بعد قهرمانی منافاتی با روزه‌داری ندارد و ورزشکاران می‌توانند با رعایت توصیه‌هایی علمی از مزایای این ماه بهره جویند.
چند نکته :
- بهترین وقت شروع ورزش دو تا سه ساعت بعد از صرف افطار است. (کم حجم و پرکالری .مثل خرما شله زردو...) فاصله بین غذاخوردن و ورزش کردن باعث می‌شود تا بدن فرصت هضم غذا را پیدا کرده و خون به راحتی در عضلات ورزشکاران جریان یابد.حتی‌المقدور نوبت تمرین و ورزش صبحگاهی به عصر و شب موکول شود.
 اگر فردی بخواهد نیمه اول روز به فعالیت ورزشی بپردازد باید فعالیت‌هایش در حد نرمش باشد تا زیاد عرق نکند و اگر نیمه دوم روز بخواهد فعالیتی انجام دهد باید تمریناتش متوسط و در حدی باشد که زیاد احساس خستگی و ضعف نکند. انجام تمرینات سنگین با تعرق زیاد در این ایام باید متوقف شود چون موجب ازدست دادن نمک آب زیادوضعف شدیددرورزشکاران می گردد.
-سعی شود که در هر سه نوبت غذایی افطار، شام و سحری با برنامه‌ریزی مشخص غذا میل شود.
- مهم‌ترین ماده غذایی برای عملکرد ورزشکاران کربوهیدرات‌ها به خصوص از نوع پیچیده است. مواد غذایی مانند نان، برنج، ماکارونی و سیب زمینی از این جمله‌اند. بنابراین، ورزشکارانی که می‌خواهند در ماه رمضان مسابقه دهند باید ذخایر کربوهیدرات بدنشان را کامل کنند. از این رو، وعده قبل از مسابقه (افطار) باید سبک ولی حاوی کربوهیدرات کافی باشد.
-وعده سحری در ورزشکاران اهمیت دارد و یک  اشتباهی بزرگی است که متاسفانه اکثر وزشکاران به خاطرسختی بیداری از وعده غذای انرا حذف نموده.این وعده  باید متعادل و حاوی مواد غذایی کافی برای تامین انرژی مورد نیاز روزانه باشد تا ورزشکاران در طول روز دچار ضعف نشوند. از طرف دیگر پرخوری و تندخوری در سحر می‌تواند موجب بروز عوارض گوارشی در طول روز شود. بنابراین، چه بهتر که ورزشکاران روزه دار زود بخوابند و ۱ تا ۲ ساعت قبل از اذان صبح بیدار شوند تا غذای متنوعی را به آرامی‌ بخورند.
- باتوجه به شرایط تمرین «ورزشکاران نسبت به افراد غیر ورزشکار آب بیشتری نیاز دارند .بنابراین ورزشکاران باید آب کافی بنوشند. لذا توصیه می‌شود به خصوص در وعده سحر بیشتر میوه‌های آبدار میل شود تا علاوه بر آب، سایر املاح و ویتامین‌ها نیز دریافت شوند.وبرای جلوگیری ازعطش هنگام سحر ازخوردن غذاهای خشک نظیر کوکوی سبزی کتلت کباب و...خوداری شود. ضمن اینکه مصرف نوشابه‌های گازدار را نیز به حداقل برسانند چون مشکلات گوارشی برای ورزشکار به دنبال خواهد داشت.
- بهتر است غذاها کم‌چرب باشد. مخصوصا اگر قرار است بعد از افطار مسابقه انجام شود زیرا هضم غذاهای چرب سخت‌تر بوده و می‌تواند برای ورزشکاران مشکل ساز شود. بنابراین بهتر است بیشتر غذاهای مصرفی آب‌پز یا بخارپز شده باشند.
- از مصرف غذاهای نفاخ و محرک نیز باید پرهیز شود. مثلا غذاها با ادویه زیاد، ترش یا تند یا غذاهایی مثل سوسیس و کالباس، سس مایونز
در خاتمه شربت عسل طبیعی همراه با آبلیمو و زنجبیل را از بهترین نوشیدنی های قابل مصرف  می باشد.    
 
بهرام صالح نیا : عضو هیات علمی واحد رودهن


رودهن :خبرنگارفرهیختگان –ایرج صادقعلی 

1392/4/24   09:35:55

 


نظر شما :