ترویج گفتمان انقلاب اسلامی با گسترش سرمایه‌های اجتماعی

۰۳ آذر ۱۳۹۹ | ۱۱:۴۸ کد : ۵۷۲۱ اخبار
تعداد بازدید:۱۴۹
فرمانده بسیج کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن بیان‌ کرد: اگر به‌دنبال ترویج گفتمان انقلاب اسلامی هستیم باید‌ سرمایه‌های اجتماعی انقلاب را گسترش دهیم.

سیدابوالقاسم هاشمی به مناسبت هفته بسیج در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا  اظهار کرد که در اندیشه حضرت امام(ره)، بسیج نهادی فرهنگی، اجتماعی و مردمی با ابعاد متعدد است، در این نگرش، بسیج دیگر صرفاً سازمانی نظامی نیست که در زمان جنگ و برای دفاع در برابر دشمن شکل گرفته باشد، بلکه تشکیلاتی است، فراگیر و پاسخگوی نیازهای اساسی و حیاتی جامعه و با اجزای نظام، چنان هماهنگی و پیوند دارد که انفصال آن متصور نیست.

این مدرس دانشگاه گفت: حیثیت امروز نظام تا حد زیادی مدیون بسیج و حضور همه‌جانبه مردم در آن بوده است. با توجه به اینکه شکل‌گیری حکومت جهان اسلام با بسیج همه‌جانبه در جهان میسر است، به فرموده امام راحل این امر شدنی است و باید به دنبال تحقق‌ آن بود.

فرمانده بسیج کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی رودهن بیان کرد: مقام معظم رهبری، بسیج را رمز پایداری و ماندگاری و عزت‌ ملی و حضور بسیج در همه صحنه‌ها و عرصه‌هایی که انقلاب اسلامی به آن نیازمند است را کلید‌ طلایی حل مشکلات کشور نامیدند و همواره با‌ توصیفی کم‌نظیر از این نهاد مقدس حمایت و بر تقویت بسیج پافشاری کر‌ده‌اند.

این استاد دانشگاه با بازبینی نقش‌آفرینی‌های افتخارآمیز بسیج در دهه‌های گذشته ادامه داد: در عرصه هشت‌سال دفاع مقدس و مصاف با فتنه‌های سهمگین پس از جنگ تحمیلی می‌توان دید که بسیج با هوشمندی، هوشیاری و آمادگی همه‌جانبه، همواره با‌بصیرت و شجاعت در میدان‌های نیاز انقلاب حضوری سرنوشت‌ساز داشته و موقعیت خود را به‌عنوان نیروی راهبردی نظام و سپر مستحکم ملت ایران در صحنه جنگ‌های سخت، نیمه‌سخت و نرم برابر دشمنان تعریف و تثبیت کرده است.

هاشمی با توجه‌ به این نکته که در فضاهای اجتماعی و فعالیت‌های اجتماعی اصطلاحی داریم به نام «سرمایه‌ ا‌جتماعی» اظهار کرد: شاید بتوان بزرگ‌ترین سرمایه اجتماعی انقلاب اسلامی را بسیج دانست که حضرت امام توانستند با ایده بسیج مردمی نخستین و بکرترین سرمایه اجتماعی را به‌طور عملیاتی و موفق اجرایی کنند که این سرمایه امروزه در خارج از مرزها و کیلومتر‌ها آنطرف مرزها نیز در حال توسعه است.

فرمانده بسیج کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن بیان کرد: پس باید از نگاه حضرت امام درس گرفت که اگر به‌دنبال ترویج گفتمان انقلاب هستیم باید‌ سرمایه اجتماعی انقلاب را افزایش دهیم، اگرچه یقیناً اخلاص حضرت امام باعث این رشد و برکت سرمایه اجتماعی بسیج شده اما به‌یاد داشته باشیم بسیج با ارائه‌ خدمات ارزشمند توانست این سرمایه را ایجاد کند و امروز هم اگر بخواهیم همه نهادهای اجتماعی در جامعه فعال و پویا باشند باید راه‌ خدمت به مردم را پیش بگیرند و این خدمات را به گوش همگان برسانند تا «فرهنگ خدمت خالصانه و مؤمنانه» نهادینه و راه برای کار داوطلبانه باز شود و همیشه در یاد داشته باشیم‌ که برای‌ توسعه کار داوطلبانه باید ابزار آن به‌درستی شناخته و اجرا شود.

هاشمی گفت: باید هوشیار باشیم؛ زیرا منافقان خود را به جمعیت مردم رسانده و با تغییر شعارها، دروغ‌بافی رسانه‌ای و تهییج مردم به سمت خشونت سعی در ایجاد خیانتی تازه دارند؛ اما مردمی که حماسه‌ساز رویدادهایی مختلف در دوره‌های متعدد هستند-که آخرین حضور حماسی آنان در عرصه مدافعان سلامت و جهادگران بهداشت و درمان زبانزد خاص‌و‌عام‌- هیچ‌گاه به کشور خود پشت نمی‌کنند.


نظر شما :