برگزاری نشست علمی «مشاوره اسلامی» در واحد رودهن

۰۵ اسفند ۱۳۹۱ | ۰۰:۵۲ کد : ۴۹۶ اخبار
تعداد بازدید:۴۱۱
در این نشست، استاد حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر مهکام به تبیین جایگاه مشاوره ...

نشست علمی «مشاوره اسلامی» توسط دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن با حضور اساتید دانشکده های علوم تربیتی، روانشناسی و علوم اجتماعی تشکیل شد.
در این نشست، استاد حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر مهکام به تبیین جایگاه مشاوره از دیدگاه قرآن کریم و روایات اسلامی پرداختند و در ادامه به شرح مبانی مشاوره اسلامی، شرایط مشاوره و مُراجع، اهداف و اولویتهای یک مشاوره جامع پرداختند.
ایشان در بحث مربوط به جایگاه مشاور، در اسلام به آیات و روایات زیر اشاره نمودند: «(مؤمنان کسانی هستند که) کارهایشان به صورت مشورت در میان آنان انجام میگیرد» [سوره شوری – آیات 36 – 38].
در آیه ای دیگر خداوند متعال به پیامبر اکرم (ص): دستور می دهد تا در کارها با مسلمانان مشورت نماید [سوره آل عمران – آیه 159]. همچنین در روایات اسلامی به طور گسترده به این امر توجه داده شد که مواردی از آنها به شرح زیر است:
هیچ عاقلی از مشورت بی نیاز نیست – مشورت کننده در طریق رستگاری است – هر کس مشورت نکند، پشیمان می شود – هیچ کس از مشورت به هلاکت نمی افتد – مشورت خواهی عین هدایت است و هر که خود را از نظرات دیگران بی نیاز ببیند به مخاطره می افتد – همانا در مشورت برکت است ... .
در پایان این جلسه، اساتید با طرح برخی سؤالات و دیدگاه های خود پرداختند و آقای دکتر مهکام پاسخ های لازم را بیان نمودند.

1391/12/4    21:22:20

نظر شما :