چاپ کتاب پوسته های ساختمانی پیشرفته توسط عضو هیات علمی واحد رودهن

۲۷ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۲:۴۷ کد : ۴۷۶۰ اخبار
تعداد بازدید:۸۸۹
کتاب پوسته های ساختمانی پیشرفته توسط دکتر کاوه شکوهی دهکردی عضو هیات علمی دانشکده هنر و معماری ترجمه و به چاپ رسید.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی  در مقدمه این کتاب آمده است:

معماری در عصر حاضر درنتیجه رشد و توسعه تکنولوژی های نوین علوم ساختمانی بسیار دگرگون گشته است. بحران انرژی و گسترش فناوری های دیجیتال در سال های اخیر و اثرگذاری آنها در حوزه معماری منجر به تحولات فراوانی در فرایند آموزش، طراحی و ساخت شده است. به عنوان مثال امروزه بسیاری از محدودیت های فرمی از لحاظ پیچیدگی های هندسی و مشکلات اجرایی در خلق آثار معماری از بین رفته اند. این مسئله موجب شکل گیری رویکردهای جدید در ساخت و سازها شده که عموماً تحت عنوان تکنولوژی معماری مطرح است. به کارگیری تکنولوژی معماری نیازمند دانش و مهارت توأم با خلاقیت در تمام مراحل طراحی و ساخت می باشد. دراین میان مباحث فنی و جزئیات اجرایی اجزای کالبدی ساختمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشند. ترکیب این مباحث فنی با مفاهیم زیبایی شناسانه و هنرمندانه معماری است که می تواند منجر به خلق آثار شاخص گردد. به طوری که هیچ اثر شاخص معماری را نمی توان یافت که از این ترکیب برخوردار نباشد. مباحث فنی، جزئیات اجرایی و دیتایل های ساختمانی اجزای کالبدی بنا از مفاهیم حیطه تکنولوژی معماری بوده که مستقیماً بر فرم، سازه و رفتار ساختمان مؤثر هستند. از بین اجزای کالبدی بنا، پوسته ها و جداره های محیطی هم از لحاظ فرم و طرح حجمی و ظاهری و هم رفتار حرارتی بنا بسیار حائز اهمیت می باشند. این اهمیت در آثار معماری نوین که معمولاً با فرم آزاد و همراه با طرح های هندسی پیچیده است، دوچندان می شود. پوسته های ساختمانی از لحاظ اجرای عایق بندی حرارتی و در زبندی اجزا، بر رفتار اتلاف حرارت و طول عمر و دوام مصالح و فرسایش ساختمان مؤثر هستند. تکنولوژی معماری در سال های اخیر متأسفانه چه در فرایند آموزش و چه در حوزه تولید محتوای علمی بسیار مغفول مانده است. با نگاهی به مقالات و کتب معماری موجود در کشور می توان دریافت که آثار کمتری به این حوزه پرداخته اند.

کتاب پوسته های ساختمانی پیشرفته که ترجمه کتاب با عنوان MCE (MODERN CONSTRUCTION ENVELOPES) است، در راستای توسعه متون حوزه تکنولوژی معماری و به منظور تلاش در رفع محدودیت های مذکور می باشد. این کتاب به شکل کاملاً تخصصی به مطالعه و بررسی مصالح و اجزای تشکیل دهنده و روش های ساخت جداره های محیطی ساختمان ها و ارائه دیتایل های معمارانه می پردازد. مطالب کتاب MCE (MODERN CONSTRUCTION ENVELOPES) به دوبخش جداره های قائم (دیوارها) و جداره های افقی (سقف ها) که از اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده کالبد محیطی یک ساختمان هستند تفکیک شده است. که به علت حجم بالای این مطالب، مترجم کتاب، آن را به دو قسمت جداگانه در دو جلد مجزا تفکیک نموده است

کتاب حاضر ترجمه بخش اول از متن کتاب اصلی یعنی پوسته های قائم پیشرفته (دیوارها) می باشد. بخش دوم کتاب هم پیرامون سقف های پیشرفته در آینده چاپ خواهد شد. کتاب پوسته های ساختمانی پیشرفته توسط گروه نیوتکنیک به سرپرستی اندرو واتس از سری کتاب های ساخت پیشرفته نوشته شده است. ترجمه حاضر که بر ساخت پوسته های قائم متمرکز است در شش فصل ارائه گشته است. این فصول بر مبنای مصالح پایه تشکیل دهنده دیوارهای محیطی تدوین شده اند و شامل دیوارهای فلزی، شیشه ای، بتونی، دیوارهای با مصالح بنایی، دیوارهای پلاستیکی و چوبی می باشند. هرفصل کتاب حاضر با ارائه جزئیات و ترسیمات سه بعدی و دیتایل ها و نماهای انفجاری با کیفیت مطلوب و به همراه متن مرتبط به تشریح اجزای تشکیل دهنده پوسته های قائم پیشرفته می پردازد. تمامی مطالب و دیتایل های ترسیم شده کتاب حاضر در راستای تأکید بر روش های پیشرفته ساخت، صنعتی سازی جداره ها، رفتار بهینه پوسته ها، سبک سازی و ارتقاء اصول فنی طرح و ساخت دیوارها می باشد. یکی از مزایای کتاب قابلیت استفاده بین المللی از آن البته با درنظر گرفتن مفاهیم معمارانه، اقلیمی و عملکردی است.

مطالب این کتاب برای دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی معماری، عمران و سایر رشته ها و گرایش های مرتبط با فناوری ساختمان و فعالان ساخت و ساز همچون مهندسان مشاور و نظام مهندسی ساختمان کشور بسیار مطلوب، آموزنده و کاربردی می باشد.


( ۴ )

نظر شما :