راه اندازی مرکز پردیس تحقیقاتی پژوهشگران و نخبگان (شهر دانایی)درواحد رودهن

۰۹ اسفند ۱۳۹۱ | ۰۷:۰۱ کد : ۳۰۳ اخبار
تعداد بازدید:۵۰۰
جلسه باشگاه پژوهشگران جوان با حضور دکتر کریم زارع رئیس باشگاه ...

جلسه باشگاه پژوهشگران جوان با حضور دکتر کریم زارع رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، دکتر مهدی مرجانی معاون پژوهشی باشگاه، دکتر علیرضا ایرانبخش رئیس دانشگاه آزاد اسلامی رودهن، بهنام شکری رئیس شورای اسلامی شهر رودهن، دکتر مصطفی عبادی معاون پژوهشی واحد و مهرداد ثابت مدیر پژوهشی واحد در سالن کنفرانس مجتمع دانشگاهی تشکیل شد.
 به گزارش خبرنگار فرهیختگان، دکتر علیرضا ایرانبخش ضمن خیرمقدم گفت: امیدوارم با کمک خداوند و یاری مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی بتوانیم شعبه باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان را در رودهن تاسیس نماییم.
دکتر علیرضا ایرانبخش گفت: در این جلسه با ارتقاء باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان واحد به شعبه و با اعطای عنوان قطب روان شناسی، علوم تربیتی و علوم اجتماعی به واحد رودهن موافقت شد، همچنین مقرر شد برای راه اندازی مرکز پردیس تحقیقاتی پژوهشگران و نخبگان (شهر دانایی) با همکاری شورای اسلامی شهر و شهرداری رودهن زمینی مناسب در اختیار باشگاه پژوهشگران جوان قرار گیرد که پیشنهاد شد قطعه زمینی به مساحت 3000 متر مربع در جنب سایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن و قطعه زمین دیگری به مقدار تقریبی ده هکتار واقع در پروژه 200 هکتاری تجرک به این امر اختصاص یابد که هزینه های مربوط به احداث و ایجاد مرکز یاد شده از صفر تا صد با مشارکت واحدهای دانشگاهی و سازمان مرکزی (باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان) با واحد رودهن انجام پذیرد.
در ادامه دکتر کریم زارع رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان گفت: با سپاس خداوند و با تشکر از رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن دکتر علیرضا ایرانبخش و با آرزوی اینکه ان شاءالله حرکت سازندة علمی در شهر رودهن بتواند نسبت به ایجاد کار و اشتغال گام های اساسی برداشته شود و با امید به اینکه واحد رودهن سایت بسیار زیبایی است بتواند به عنوان خال لبی بر ایران اسلامی بدرخشد، امیدوارم که این واحد که به واحد جامع تبدیل شود.
 
 
جناب آقای دکتر زارع ضمن خیر مقدم به جنابعالی و با تشکر از اینکه وقت خود را در اختیار این واحد قرار دادید. تشریف فرمایی شما به واحد رودهن با چه اهدافی بوده است؟
پیرو جلسه قبلی با اعضای چهره های درخشان واحد رودهن، اعضای باشگاه و همچنین هیات رئیسه واحد رودهن، امروز مقدمات صحبت راجع به زمینی است که قرار می باشد در اختیار باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان کشور قرار گیردتا شعبه پژوهشگران جوان در رودهن تاسیس گردد.هدف این است که خود باشگاه رودهن بدرخشد و این مجموعه بتواند در خدمت جوانان پژوهشگر و نخبگان و چهره های بسیار درخشان در سطح کشور و حتی سطح بین المللی باشد. عزیزان و نخبگانی که از سراسر جهان می خواهند بیایند کارهای تحقیقاتی ولو کوتاه مدت انجام بدهند بتوانند در این شعبه و در این مرکز تحقیقاتی که مرکز رشد است صورت بگیرد. این مسافرت و این آمدن بنده در این راستاست و امیدوارم که با همت مردم و همت مسئولین این منطقه که قبلا محبت کردند دانشگاه تاسیس شد امروز هم بتواند این مجموعه باشگاه را به عنوان کانونی از عشق و محبت که همه پژوهشگران و نخبگان جوان را از سراسر ایران و جهان در این کانون در رودهن دور هم جمع شوند، احداث نمایم.
آقای دکتر با توجه به اینکه شعبه باشگاه پژوهشگران جوان قرار است در رودهن تاسیس شود شما چه برنامه هایی برای تاسیس این باشگاه در رودهن دارید؟
بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم   فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو در اندازیم
در واقع می خواهیم با تاسیس شعبه باشگاه پژوهشگران جوان در شهر رودهن، خود باشگاه رودهن فعال شود و شعبه باشگاه را در اینجا تاسیس کنیمتا از واحدهای اطراف هم عضو بپذیرد کسانی که بخواهند شب تا صبح کار تحقیقاتی کنند در اینجا پذیرفته بشوندوعزیزانی که در این واحد دانشگاهی دانشجو هستند و این واحد که واحد بسیار بزرگی استو در حال ارتقاء به جامع شدن است؛ آنها هم بتوانند با طرح های پژوهشی همکاری داشته باشند و انجمن های علمی هم بتوانند از این زیرساخت استفاده کنند،دانشجویان بیایند پژوهشگر جوان بشوند و بعد چهره استعدادهای درخشان، و سپسبه نخبه تبدیل بشوند و بعد انشاءالله نهایتاً دانشمندهایی را در اینجا پرورش بدهیم.
 
با توجه به اینکه شما با قطب شدن رشته های روانشناسی، مشاوره، علوم تربیتی و علوم اجتماعی رودهن موافقت نموده اید چه انتظارهایی از واحد رودهن جهت نیل به اهداف کلی دانشگاه آزاد دارید؟
باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن قطب علمی روانشناسی و علوم تربیتی می باشد و این تاثیرش می تواند این باشد که تمام شخصیت هایی که در این رشته ها صاحب نظرند بیایند اینجا هم ارتباط نرم افزاری بصورت مجازی داشته باشند، و هم ارتباط الکترونیکی داشته باشند هر روز در کریدورهای مجازی با هم بحث کنند و هم اندیشی های 24 ساعته انجام بدهند و هم به صورت سخت افزاری بیایند به صورت حضوری با هم بحث کنند. در آزمایشگاه با هم کار کنند بنابراین این یک کانون عشق و معرفتی است در بعد روانشناسی که ما  نیاز داریم به روانشناسی اخلاقی، امنیتی، سازندگی؛ انواع روانشناسی ها می تواند در اینجا رشد کند. در بعد علوم تربیتی ما باز نیاز بالایی داریم. در واقع جوانی که می گوییم از دیدگاه علوم تربیتی سه نوع جوانی داریم. جوانی تا سن 40 سالگی که با جسم و آینده نگری است جوانی 40 تا 60 سالگی جوانی فکری است و از 60 سالگی به بالا جوانی عقلی است ما اعتقاد داریم حضرت امام راحل ما جوانی عقلی بودند و مقام معظم رهبری جوان عقلی است. وقتی مقام معظم رهبری می فرمایند من دیپلمات نیستم ولی انقلابی هستم.
با توجه به اینکه رئیس واحد رودهن دکتر ایرانبخش خود از اعضای باشگاه پژوهشگران جوان هست آیا این می تواند مزیتی برای باشگاه باشد؟
بله، امیدوارم که رئیس دانشگاه آزاد اسلامی رودهن، که رئیس نگین باشگاه، نگین باشگاه بوده، امروز به عنوان رئیس دانشگاه بتواند باشگاهش مانند نگین درخشنده ای باشد و این سایت بزرگ پژوهشی که مجموعه ای از پارک تحقیقاتی، مجموعه ای از مراکز رشد، مجموعه ای از مراکز تحقیقاتی که شب و روز کار می کنند بتوانیم در این منطقه کارآفرینی بکنیم و یک افتخاری برای این منطقه باشد و از سراسر دنیا آدرس رودهن و این منطقه را بگیرند و بیایند در این باشگاه و مرکز بزرگ تحقیقاتی باشگاه پژوهشگران جوان در همین جا مشغول کار بشوند مشغول پژوهش بشوند و همین جا هم اسکان بدهیم.
ما اعتقاد داریم برای اینکه یک فرایند خوشبختی حاصل بشود نیازمند به یک کاتالیزور زیباست. در قرآن کریم در سوره فرقان آیه 70 خداوند سیئات بزرگ را هم تبدیل به حسنات می کند به شرطها و شروطها به شرط اینکه کاتالیزور باشد که آنجا کاتالیزورش ولایت است و ولایت انسان هایی که مومن هستند انسان هایی که دانشمند و می توانند کارآفرین باشند؛ دکتر ایرانبخش رئیس باشگاه بودند و می توانند نقش آفرینی کنند این دومین جلسه است که در دانشگاه رودهن برگزار کردیم و هیات رئیسه باشگاه را تشکیل دادیم؛ همین دیروز بخشنامه ای را که با موافقت ریاست عالیه دانشگاه دکتر فرهاد دانشجو ابلاغ شد506 میلیون تومان به مقالاتی کهISI،ISC، مقالات علمی پژوهشی و  مقالات کنگره ها به عنوان تشویقی داده بشود و این مقالاتی است که قبل از 4/6/91 بوده است و ممنوع شده بود،ما در آستانه شروع سال نو به جوانانمان به سراسر کشور بخشنامه کردیم با پی نوشت ایشان از طرف باشگاه که عزیزانی که مقاله چاپ کردند به آنها هدیه داده بشود. توقع داریماولین کسی را که پرداخت کند رودهن باشد که انشاالله این کار را می کند.
با توجه به اینکهآزمون دکترای دانشگاه آزاد اسلامی در واحد رودهن برگزار گردید به نظر شما این آزمون را برای آینده جوانان چگونه ارزیابی می کنید و این آزمون در کل برای ایران اسلامی ما چگونه است؟
این افتخاری است برای واحد رودهن که آزمون دکترا در اینجا برگزار می شود. در راستای رهنمود حضرت امام که سال 1364 خدمت ایشان بودیم ایشان فرمودند: کاری کنید که جوانان مجبور نباشند برای تحصیل به خارج از کشور بروند. تاجیکستان، ارمنستان، مالزی می روند برای تحصیل این آزمون زمینه ای است برای اینکه به جای اینکه آنجا بروند در همین جا تحصیل کنند. که این اثر متقابل دارد. وقتی در رشته های روانشناسی و علوم تربیتی و سایر رشته ها دکترا می گیرد این باعث می شود که بتوانند بعد تحقیقاتی را توسعه بدهند.
دانشگاه رودهن در حال احداث بیمارستان 96 تختخوابی است و همچنین پذیرش دانشجوی پزشکی را هم خواهیم داشتجنابعالی به عنوان یک پیشکسوت این پذیرش دانشجوی پزشکی در واحد رودهن از نظر علمی و اقتصادی چگونه ارزیابی می کنید؟
این حرکت، یک حرکت زیبا و پسندیده و افتخار آفرین است. وقتی ما می گوییم دانشگاه آزاد رودهن جامع هست با بودن پزشکی جامع به توان مثبت می شود. و این جامع مثبت شدن مثل تز رساله است بعضی وقت ها بعد از ارزیابی رساله می گوییم بیست یعنی افتخار آفرین، بعضی وقت ها هم می گوییم افتخارآفرین با تبریک هیات داوران یعنی بالاتر از بیست. اینجا هم جامع به توان مثبت می شود.
دو چیز در واحد رودهندر حال بوجود آمدن است. یکی مسئله بیمارستان و مسئله رشته پزشکی و یکی هم مسئله شعبه پژوهشگران جوان که کانونش در اینجا قرار می گیرد.
بنابراین ما می توانیم یک مجموعه ای از همکاری بین نخبگان و دانشکده پزشکی و بیمارستانی که در اینجا دارد تاسیس می شود به فال نیک گرفته شود.
هم در بیمارستان پزشک متخصص است در سطح دنیا در سایت رودهن که بهترین آب و هوا و نزدیک به تهران است و نگینی است . رودهن در این صورت تبدیل به یک نگین در جمهوری اسلامی انشاءالله می شود.
شعبه پژوهشگران جوان که در رودهن تاسیس می گردد مربوط به کل دانشگاه های آزاد اسلامی است.در واقع سایت بزرگ پژوهشیکل کشور می شود.
یک جمله در مورد باشگاه پژوهشگران جوان بیان نمائید.
دکتر دانشجو فرمودند باشگاه پژوهشگران جوان نگین دانشگاه آزاد اسلامی است. خال لب دانشگاه آزاد اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی است.
یک جمله در مورد دانشگاه آزاد اسلامی بگویید.
من جمله ای که می توانم بگویم دانشگاه آزاد اسلامی یادگار امام راحل و کانون عشق و علم و معرفت و حکمت ایران اسلامی است.
یک جمله در مورد دانشگاه آزاد اسلامی رودهن بیان نمایید.
دانشگاه آزاد اسلامی رودهن در واقع به نظر من از دید کلی یک پیشانی می تواند باشد چرا؟ برای اینکه ما با این زیبایی هایی که ترسیم کردیم می تواند کانونی برای جذب نخبگان ایران جهانی باشد.
رودهن: خبرنگار فرهیختگان- ایرج صادقعلی

1391/12/9 03:31:19


 

 


نظر شما :