با حضور عضو مجلس خبرگان رهبری از پژوهشگران برتر دانشگاه آزاداسلامی رودهن تجلیل شد

۰۵ دی ۱۳۹۱ | ۱۵:۰۸ کد : ۲۷۸ اخبار
تعداد بازدید:۴۲۹
با حضور آیت الله سید‏عبدالهادی حسینی‏ شاهرودی عضو مجلس خبرگان رهبری،حاج آقا ...

با حضور آیت الله سید‏عبدالهادی حسینی‏ شاهرودی عضو مجلس خبرگان رهبری،حاج آقاتوسلی امام جمعه شهرهای پردیس، بومهن، رودهن و آبعلی، دکترایرانبخش رییس واحدرودهن،دکتر عبادی معاون پژوهشی ،علیمحمدی معاون فرمانداردماوند، روسای واحدهای دماوند پردیس بومهن،اساتید ،دانشجویان ،کارکنان  و تنی چند از مسئولان شهرستان دماوند رودهن از پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن وشهرستان دماوند دردانشگاه آزاد اسلامی رودهن تجلیل شد.
در این مراسم دکترعلیرضاایرانبخش، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن ضمن خوش‏آمدگویی به مدعوان در گزارشی به آخرین دستاوردهای علمی و فنی این واحد اشاره کرد.
تبدیل دانشگاه آزاداسلامی رودهن به جامع تا سال 92 /حرکت در راستای انقلاب، دستاوردهای پژوهشی بسیاری داشته است .
رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن با مروری کلی بر دستاوردهای دانشگاه کهن رودهن بیان کرد: اینک در آستانه فرارسیدن سی امین سال تاسیس دانشگاه آزاداسلامی رودهن هستیم و با تلاش مجدانه تمامی اساتید و کارکنان دانشگاه دارای امتیاز دو هزار 322 هستیم و تلاش داریم این رتبه را تا سال 92 به چهار هزار یعنی واحد جامع و ممتاز در سطح کشور، ارتقا دهیم.
علیرضا ایرانبخش افزود: دانشگاه آزاد اسلامی رودهن هم اینک دارای 20 هزار دانشجو و 109 رشته است که سه رشته دکترای تخصصی، 17 کارشناسی ارشد و مابقی کارشناسی و کاردانی است و چندین رشته جدیدانتخاب، آماده سازی و به شورای گسترش ارسال شده است که دو رشته در هفته گذشته نیز در مقطع دکترا مصوب شد.وی گفت: تعداد اعضای هیات علمی 403 نفر، بورسیه های دکتری 95 نفر، پنج دانشکده های مصوب و برنامه ریزی جهت 2 دانشکده دیگر درحال اجرا است.
دکترایرانبخش اظهار داشت:عملیات عمرانی بیمارستان با شدت در حال پیگیری است و دانشگاه آزاد اسلامی رودهن می تواند همچون گذشته به امر خدمت رسانی به شرق تهران و بویژه شهرستان دماوند و بخش رودهن را داشته باشد.تعداد آزمایشگاه و کارگاه ها درواحدرودهن55 آزمایشگاه و 31 کارگاه تخصصی است. در بخش تولید علم70مقاله در مجلات آی اس سی داشتیم ، 392مقاله درمجلات علمی پژوهشی ،  117 مقاله آی اس آی داشتیم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن افزود: ایران اسلامی همواره باید خود را مرهون برکت وجودی ائمه اطهار(ع) بداند.وی ادامه داد: اگر عنایات این بزرگواران نبود بدون تردید ایران اسلامی به چنین توفیقات بزرگی در همه جنبه‏های علمی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دست نمی‏یافت.
پیوند علم و دین ناگسستنی است
عضو مجلس خبرگان رهبری ضمن بیان سخنانی در خصوص اهمیت پژوهش در مسائل مختلف کشور، گفت: پیوند علم و دین ناگسستنی است.
حجت‏الاسلام سید‏عبدالهادی حسینی‏شاهرودی اظهار داشت: در خصوص پیوند علم و دین نقطه‏نظرات متناقض بسیاری وجود دارد.وی ادامه داد: برخی از دانشمندان مسلمان و غیرمسلمان مشهور جهان علم، این دو عنصر را جدای از یکدیگر تصور می‏کنند و برخی دیگر نیز پیوندشان را امری غیرممکن می‏دانند.حسینی‏شاهرودی اضافه کرد: البته بحث بین نظریه‏پردازان معتقد به هریک از این دو اعتقاد متعلق به زمان کنونی نیست و عمری بس طولانی دارد.عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: حال تکلیف چیست؟ آیا باید کورکورانه به دنبال این نظریه‏پردازان حرکت کنیم؟
وی ادامه داد: پاسخ این پرسش‏ها این است که خیر؛ ما باید خود در سایه پژوهش و تحقیق به دنبال جواب چنین سئوالاتی باشیم و آن را در کرسی‏های نظریه‏پردازی در بوته بحث و گفت‏و‏گو قرار دهیم.حسینی‏شاهرودی اضافه کرد: با توجه به چنین امر مهمی باید پژوهش و تحقیق را به عنوان یکی از مهم‏ترین مسائل دانشمندان و دانشجویان تلقی کرد.عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: بی‏تردید اگر نبود برکت وجودی پژوهش و پژوهشگر امروز ایران اسلامی در عرصه‏های مختلف علمی و فناوری نظیر انرژی هسته‏ای به چنین توفیقاتی دست نمی‏یافت.
وی ادامه داد: دانش بر دو قسم است، علوم طبیعی و انسانی؛ علوم انسانی بر اساس مبانی اسلامی دارای کلیدواژه‏هایی است که با تکیه بر آن می‏توان بر غنای این دانش افزود.حسینی‏شاهرودی اضافه کرد: عامل متصل‏کننده علوم انسانی و اسلامی فرایند ناشی از تحقیق و پژوهش است و باید بدان اهتمام ویژه داشت. نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری نیز با گرامیداشت هفته پژوهش اظهارکرد: همه ما بندگان، خلیفه خدا در روی زمین هستیم و بی شک توسعه علم و دانش به منظور رشد فکری و عملی در زندگی شایسته انسانهایی است که به عنوان خلیفه خدا در روی زمین زندگی می کنند.
حضرت آیت الله سیدعبدالهادی حسینی شاهرودی افزود: علم و تأمل بر روی پدیده ها و مخلوقات باعث تکامل ایمان می شود و علوم انسانی با اسلام رابطه معناداری دارد که با کشف کلید این رابطه، می توان برغنای علوم انسانی افزود.
تولید علم در دوسطح پژوهش کاربردی در کوتاه مدت و پژوهش بنیادی در بلندمدت صورت می گیرد.
معاون برنامه ریزی - مالی و اداری فرمانداری شهرستان دماوند نیز با بیان اینکه روز 25 آذر بعد از انقلاب اسلامی در شورای فرهنگ عمومی به نام روز پژوهش نامگذاری شد، افزود: هفته پایانی آذر نیز در سال 79 از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان هفته پژوهش با رویکرد گسترش و اهتمام بیشتر به مقوله پژوهش، نامگذاری شد. علی علی محمدی توسعه و گسترش روزافزون دانش و علم را مستلزم پژوهش و تحقیقات مستمر خواند و گفت: تولید علم در دوسطح پژوهش کاربردی در کوتاه مدت و پژوهش بنیادی در بلندمدت صورت می گیرد.معاون برنامه ریزی، مالی و اداری فرمانداری دماوند، پرسش، جستجو، جمع آوری اطلاعات، خلاصه کردن و تحقیق یافته ها را از مراحل اصلی پژوهش و مطالعات عنوان کرد.
وی با بیان اینکه امر پژوهش در ایران اسلامی اینک از رشد روزافزونی برخوردار است، گفت: دستیابی به مقام نخست مطابق سند چشم انداز بیست ساله ایران، نیازمند تلاش مضاعف و تخصیص اعتبارات لازم است.علیمحمدی افزود: در پنج ماهه نخست سال 2012 میلادی حدوداً سه الی چهار دهم درصد اعتبارات تولید ناخالص ملی به امر پژوهش تخصیص یافت که البته مطابق برنامه ریزی های سند چشم انداز توسعه، اعتبارات تولید علم و پژوهش به میزان 5/2 درصد است.در این همایش از پژوهشگران برتر و تیم ها و گروه هایی که موفق به ارائه آثار برگزیده در شهرستان دماوند شده بودند، تجلیل شد.

رودهن خبرنگار آفرینش –ایرج صادقعلی 

1391/10/5   11:38:02

نظر شما :