ضرورت تدریس درس آشنایی با دفاع مقدس در دانشگاهها

۱۵ بهمن ۱۳۹۰ | ۱۵:۳۲ کد : ۱۸۳ اخبار
تعداد بازدید:۲۰۳۳
رئیس واحد رودهن گفت:تدریس درس آشنایی با دفاع مقدس سبب آشنایی جوانان با حماسه های جاودانه و پایداری های...
 
 رئیس دانشگاه آزاد اسلامی رودهن گفت: تدریس درس آشنایی با دفاع مقدس سبب آشنایی جوانان با حماسه های جاودانه و پایداری های مردانه رزمندگان دوران هشت سال دفاع مقدس می شود.
به گزارش خبرنگار آنا، غلام حسین حیدری خاطر نشان کرد: آن گاه که اهریمنان حق ستیز ناجوانمردانه به سوی مرزهای مردخیز ایران هجوم آوردند، دلاورمردان این بوم و بر با ساز و برگی از الله امبر با قامتی سرافرازمندتر از سهند و استوارتر از الوند در برابرشان قد برافراشتند و در سنگرهای مقاومت قیامت آفریدند. فجرآفرینان از سراسر ایران کاروان کاروان چون کارون به سوی جبهه ها روان شدند، البرز را در قامت شرمنده کردند و الوند را در استقامت.
تصویر بلند شجاعت این تلاشگران عرصه عشق در قاب هیچ نگاه نمی گنجید و پرواز شاهین خیال، چکاد رفیع رفعت و شهامت اینان را نمی توانست در نوردد!
اقیانوس نور در برابر درخشش حضور اینان ،فانوس کور بود و گلواژه استقامت و درواژه مقاومت در قاموس ایشان ظهور می یافت.
جنگ عراق علیه ایران از شهریور۱۳۵۹ تا مرداد ۱۳۶۷ میان نیروهای مسلح دو کشور ایران و عراق جریان داشت. جنگ ۸‌ساله ایران و عراق یکی از فاجعه‌های تاریخ بشری در قرن بیستم، و پس از جنگ ویتنام و بالاتر از جنگ جهانی اول، دومین جنگ طولانی قرن بیستم بوده‌است.
شورای امنیت در تاریخ ۱۸ آذر۱۳۷۰ مصادف با ۹ دسامبر۱۹۹۱طی گزارشی که از جانب دبیرکل وقت سازمان ملل متحد دریافت کرده بود، عراق را به عنوان متجاوز جنگ معرفی کرد. این شورا همچنین عراق را موظف به پرداخت غرامت جنگ به ایران نمود.
در این جنگ ارتش عراق به طور گسترده از جنگ‌افزارهای شیمیایی علیه کردهای عراقی و مردم و نظامیان ایران استفاده کرد. با این وجود جامعه جهانی هیچ گاه نتوانست اجماعی برای محکوم کردن این جنایت جنگی از سوی عراق ترتیب دهد. در طول جنگ، ارتش عراق با استفاده از سلاح‌های شیمیایی حدود ۱۰۰٬۰۰۰ مرد، زن و بچه را به قتل رساند.
صدام حسین با جلب موافقت عربستان سعودی و کشورهای عربی منطقه خلیج فارس برای جنگ با ایران توانست از امکانات مالی، نظامی و تدارکات این کشورها بهره برداری کند. رژیم عراق در آخرین سال قبل از جنگ حدود ۳۸ میلیارد دلار ذخیره ارزی داشت و با این وجود، کشورهای نفتی منطقه خلیج فارس (عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی و قطر) حاضر به پرداخت ۱۴ میلیارد دلار وام بدون بهره به عراق شدند. (نقل آمارها از ویکی پدیا)
عراق در ۲۹ شهریور ۱۳۵۹(۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰) با هدف براندازی جمهوری اسلامی ایران، حمله به ایران را آغاز کرد. نیروهای عراقی به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده بودند که نواحی بزرگی از غرب ایران را اشغال کنند. عراقی‌ها بمب گذاری، مین گذاری، عملیات نامنظم و تجاوزهای مرزی شان را خیلی زودتر از آن چه شروع جنگ دانسته می‌شود، آغاز کردند.
عراق با تقلید از استراتژی نظامی اسرائیل در حمله برق آسا و کوبنده هوایی به فرودگاه ها و هواپیماهای مصر، سوریه و اردن در جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل و نتایج چشمگیر آن، خواست که همان نتایج را این بار برای خود رقم بزند.
روز ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ راس ساعت ۱۲ به وقت بغداد، مرکز فرماندهی جنگ در عراق دستور پرواز ۱۹۲ بمب افکن و جنگنده را برای حمله هوایی به فرودگاه‌های ایران صادر کرد. بیست دقیقه بعد، عدنان خیرالله وزیر دفاع عراق در گزارشی این موضوع را به صدام حسین اعلام کرد. به این ترتیب جنگ هوایی بین ایران و عراق آغاز شد.نیروی هوایی عراق در بعد از ظهر همان روز به پایگاه‌های نیروی هوایی ایران حمله کرد.
همزمان با آغاز عملیات هوایی، نیروی زمینی عراق از سه جبهه و در هر جبهه با یک سپاه یورش زمینی خود را آغاز کرد. سپاه اول از جبهه شمالی، سپاه دوم از جبهه میانی و سپاه سوم از جبهه جنوبی پیشروی خود را آغاز کردند؛ این درحالی بود که فرماندهان جنگ در ایران به فکر از دست دادن زمین در ازای گرفتن زمان بودند. با این حال مردم مناطق مرزی در حرکتی خودجوش و با کمک روحیه بالا، با دادن تلفات سنگین و با تجهیزات نظامی ناچیز همچون تفنگ ام۱ گاراند جلوی پیشروی سریع ارتش عراق را گرفتند.
در نخستین پیشروی ارتش عراق به خاک ایران حدود سی هزارکیلومتر مربع از خاک ایران به اشغال نیروهای متجاوز درآمد.جنگ تحمیلی علیه ایران ۲۸۸۷ روز به طول انجامید که طی آن ۱۰۰۰ روز نبرد فعال صورت گرفت که ۷۹۳ روز حمله از سوی رزمندگان ایرانی بود و ۲۰۷ روز از سوی ارتش عراق.
مقاومت نیروهای ایرانی که به طولانی شدن جنگ انجامید، سبب شد تا ذخایر ارزی عراق که در ابتدای جنگ، حدود ۳۰ میلیارد دلار بود، پس از شکست در عملیات بیت‌المقدس و فتح خرمشهر به صفر برسد و پس از پایان جنگ، این کشور بیش از ۷۰ میلیارد دلار بدهی داشته باشد.
تلفات این جنگ براساس آمار رسمی ایران، جنگ تحمیلی ۲۱۳٬۰۰۰ ایرانی شهید و ۳۳۵٬۰۰۰ ایرانی معلول و ۴۲٫۶۱۸ اسیر و ۷۰۰۰ مفقود الاثر و ۱۰۰۰ میلیارد دلار خسارت بر جامعه ایران وارد کرده‌است.در حال حاضر، ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار اراضی ایران همچنان آلوده به مین است.
جنگ ایران و عراق، بعد از جنگ ویتنام که ۱۵ سال به طول انجامید، دومین جنگ طولانی قرن بیستم بود(جنگ جهانی اول ۴ سال و جنگ جهانی دوم ۶ سال به طول انجامید) مدافعان ایرانی برای دفاع از خرمشهر ۳۵ روز جنگیدند. در حالی که در باز پس گیری خرمشهر، ایران ۲ روزه موفق شد.
عراق در طول جنگ ۳۵۰۰ بار به ایران حمله شیمیایی کرد که ‪ ۳۰مورد از آن ها در مناطق مسکونی بوده‌است. وحشیانه‌ترین مورد استفاده در اسفند ۱۳۶۶، در حلبچه بوده‌است که وسیع‌ترین مورد استفاده از جنگ افزارهای شیمیایی از زمان جنگ جهانی اول تاکنون به شمار می‌رود که حداقل ۵۰۰۰ تن از مردم کُرد و مسلمان این شهر را کشته و ۷۰۰۰ تَن دیگر را مجروح کرد.مجموع کشته شدگان حملات هوایی عراق به مناطق مسکونی ایران ۱۵۹۵۹ اعلام شد.اکنون بیش از دو دهه از آن روزهای خون و خشم می گذرد.
ما مانده ایم و روحی سرگشته در کوچه باغ های خاطرات جنگ . ما مانده ایم و دفتری از تجارب تلخ و شیرین. دین باور حق یاور را نشاید که از یک سوراخ دو بار گزیده شود. بایسته ها و شایسته های خردورزی ما را به عبرت گرفتن فرامی خواند. حاشا که ما مصداق آن ملتی باشیم که در صورت فراموشی تاریخ ، گزیر از تکرار آن باشیم!! دریغ اگر غبار زمان این چهره های درخشان حماسه آفرینان ما را خاموش کند و حافظه تاریخ آن را فراموش نماید.
اکنون ما رسالت سنگین ابلاغ پیام خونین و کلام عطرآگین این شهیدان را بر دوش خود احساس می کنیم و در راستای این احساس مسئولیت بر خود فرض می دانیم که در هیچ شرایطی این اسطوره های مقاومت و اسوه های استقامت را از یاد نبریم.
کتاب «آشنایی با دفاع مقدس » نوشته آقای دکتر اسماعیل منصوری لاریجانی این ماموریت و رسالت را بر عهده دارد تا این حماسه های جاودانه و پایداری های مردانه را در سینه رازدار و گنجینه ماندگار خود حفظ و حراست نماید تا آیندگان ما با مرور این خون نبشته ها ،مرزهای عزت و شرافت این مرز و بوم را پاس دارند و ایثارگران را سپاس گزارند.
شهیدان پیام آورانی بودند که نسیم سحرآمیز ساحل سیمگون هدایت را به شب زدگان شبستان شوم شرارت رسانیدند ، جام جلالت را از جزیره جمادین جور و جهل و جمود آزاد ساختند و غریبان غم زده غرفه الاحزان غربت را شاد کردند.
ما اکنون به عنوان میراث داران آن کبوتران خونین بال برآنیم تا بال در بال نسیم، گیسوی سیاه شب را پریشان سازیم و با گوهر دیده و اشک چکیده ، پیام پاک شهیدان را نسل ها و عصرهای آینده برسانیم.
دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن در راستای انجام این رسالت از دو نیمسال پیش تدریس این کتاب تاریخی را در دستور کار خود قرار داد و با اتکا به الطاف الهی و همت استادان گرانمایه و دانشجویان فرزانه توانست در این زمینه رتبه نخست کشوری را از آن خود سازد. خوشبختانه اکنون تصمیم گرفته شده که از نیمسال بهمن ماه سال جاری همین درس در سراسر کشور و در همه دانشگاه ها به صورت اجباری تدریس شود.
امید که بتوانیم همه دست دردست یکدیگر نهاده با بازخوانی تاریخ سرخ گذشته، آینده ای سبز را برای نسل ها و عصرهای پسین رقم زنیم.

( ۳ )

نظر شما :