دکتر حیدری: ما نباختیم، چون پشیمان نیستیم

۱۰ مهر ۱۳۸۹ | ۱۳:۴۹ کد : ۱۱۴۳ اطلاعیه ها
تعداد بازدید:۱۰۴۵
به مناسبت هشت سال دفاع مقدس
دکتر حیدری: ما نباختیم، چون پشیمان نیستیم
خبرگزاری ایسکانیوز:دکتر حیدری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن به مناسبت هفته مبارک دفاع مقدس در جمع نمازگزاران سخنرانی کرد.
به گزارش روز پنجشنبه گروه دانشگاه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران"ایسکانیوز" وی گفت: مـا نباختیم‌، ما بردیم‌، چون‌ دفاع‌ کردیم‌، و دفاع‌ کردیم‌ چون‌ مَردیم‌.
ما جنگیدیم‌ چون‌غیرتمندیم‌؛ و غیرتمندیم‌ چون‌ مسلمانیم‌.
ما نباختیم‌، چون‌ پشیمان‌ نیستیم‌، و پشیمان‌ نیستیم‌ چون‌ نباختیم‌.
ما بردیم‌، چون‌ دفاع‌ کردیم‌، و دفاع‌ کردیم‌ چون‌ مَردیم‌.
ما جنگیدیم‌ چون‌غیرتمندیم‌؛ و غیرتمندیم‌ چون‌ مسلمانیم‌.
کوه ها بر گام هامان‌ به‌ سجده‌ نشستند، و آسمان ها بر سجودمان‌ غبطه‌خوردند.
تیغ‌ها از حنجره‌هامان‌ گریزان‌ بودند، و حنجره‌هامان‌ تشنه‌ خون‌حیات‌.
قلب هامان‌ در حسرت‌ دیدار گلوله‌ می‌سوخت‌، و انفجار، آرزو به‌ دل‌ ازگریز ما.
ما با «مین‌»ها هم‌ خانه‌ بودیم‌ و بر سفره‌ «تخریب‌» تناول‌ می‌کردیم‌.
دود و خاکستر، سایه‌بان مان‌ بود و آتش‌، گرمای‌ وجودمان.
زمین‌ که ‌می‌خوردیم‌، آسمان‌ می‌شکست‌، و بر هوا که‌ می‌رفتیم‌، زمینیان‌ غبطه ‌می‌خوردند.
سرهامان‌ با سربند نسبت‌ نزدیک‌ داشتند، و سربندها با قناصه‌،احوالپرسی‌ می‌کردند.
لب هامان‌ با خنده‌ بیشتر مأنوس‌ بود، و اشک هامان‌جاری‌ چشم های‌ پاکمان‌.
پوتین‌ که‌ بر پای‌ می‌کردیم‌، زمین‌ را از زیارت‌ گام هامان‌ محروم‌ می‌ساختیم و کلاهخود را که‌ بر سر می‌گذاشتیم‌، خورشید از نتابیدنش‌ برخود می‌لرزید.
رئیس واحد رودهن گفت: همواره در پی بروز هر جنگی، شاهد جدایی بخش هایی از این سرزمین پهناور به دست بیگانگان بوده است.
به گونه ای که می توان گفت در دویست سال گذشته، یعنی از زمان «فتحعلی شاه قاجار» به بعد، نزدیک به یک میلیون کیلومتر مربع از خاک ایران جدا شده است. اما علی رغم پشتیبانی قدرت های بزرگ از عراق، روند مذکور در جنگ ایران و عراق ادامه پیدا نکرد و سرفصل جدیدی از تاریخ ایران را در صفحات تاریخی به ثبت رساند. در این جنگ نه تنها یک وجب از خاک ایران در دست نیروهای عراقی باقی نماند، بلکه عراق به عنوان کشور متجاوز به نظام بین الملل معرفی شد.
وی ایران را به چهار بخش تقسیم کرد و افزود: : ابتدا وضعیت ایران قبل از جنگ، در بخش دوم وضعیت ایران در شروع جنگ و بخش سوم پایان جنگ و بخش چهارم بعد از جنگ.
رئیس واحد رودهنن درمورد وضعیت ایران قبل از شروع جنگ گفت: انقلاب اسلامی که ازجهات متعدد با سایر انقلاب ها متفاوت بود. و در تعارض مستقیم با قدرت های سلطه گر قرارداشت. و همین تفاوت وتعارض باعث شده بود که غیر پیش بینی باشد. و همین موضوع موجب نگرانی قدرت های بزرگ شده بود. لذا از همان ابتد با مقابلة همه جانبه وجدی انان مواجه شد. و قدرت های بزرگ برای اینکه کشورهای منطقه را همراه خود کنند. صدور اندیشه های انقلاب اسلامی برای کشورهای منطقه را خطرناک عنوان می کردند . و مدعی این بودند انقلاب اسلامی درصدد سرنگونی حکومت‌های آنان است. ما می‌خواهیم این چیزی که در ایران واقع شد، این بیداری و اینکه خودشان را از ابرقدرت ها فاصله دادند و دست آنها را از مخازن خود کوتاه کردند، این در همه ملت ها و در همة دولت‌ها واقع بشود، آرزوی ما این است.
دکتر حیدری ادامه داد: اوضاع نظامی ایران در سال های 58 و 59 به مراتب بدتر از اوضاع سیاسی و اقتصادی بوده است. ارتش جمهوری اسلامی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن سال 57 دچار تحولات عمده‌ای گردید. زیرا ساختار ارتش متناسب با منافع شاه و اولویت‌های سیاسی آمریکا در منطقه بوده است و با آن ساختار نمی‌توانست در خدمت اهداف انقلاب اسلامی قرار گیرد.
وی گفت: حضرت امام خمینی(ره) ضمن تأکید بر حفظ انسجام ارتش، فرصت لازم را در اختیار این نیرو قرار داد تا ساختار جدید خود را بر مبنای معیارهای ارتش مکتبی توسعه دهد، اما به دلیل اینکه سازمان و ارتش جمهوری اسلامی ایران پس از قطع وابستگی ها که تا عمق استخوان ارتش طاغوت نفوذ کرده بود و خروج کارشناسان نظامی و فرار فرماندهان نظامی به خارج از کشور که عمدة فنون و تخصص‌های نظامی را در اختیار داشتند. از ارتش و تصفیه امرای خائن و سرسپرده بخصوص بعد از کودتا نوژه و اقدامات دولت بازرگان مبنی بر کاهش نیروهای ارتش ، به طوری که در تاریخ 9/2/58 اعلام داشت که ایران به ارتش 500 هزار نفری نیازی ندارد و تعداد ارتشیان کاهش خواهد یافت. و از سوی دیگرکاهش مدت خدمت سربازی از 24 ماه به 12 ماه و اعزام کادرهای ارتش به محل های سکونت و زادگاه خود،ودراقدامی مشکوک در زمینه لغو قراردادهای نظامی، از قبیل لغو قرارداد خرید شش فروند زیردریایی از آلمان و لغو قراردادهای نظامی آمریکا، که در مجموع کاهش توان نظامی و عدم امکان توسعة طرح های ساختاری ارتش هدف آن بوده است.از دیگر اقدامات دولت بازرگان است که سازمان ارتش را دچار تزلزل کرد.و شعارها انحلال ارتش از سوی گروهک های مخالف هماهنگ با سیاست کاهش توان دفاعی ارتش از سوی لیبرال ها. و این موضاعات باعث نوعی از هم گسیختگی در مجموعه ارتش بوجود آورد. بدلیل شرایط خاص انقلاب اسلامی و مرحله دگرگونی و عبور ارتش از ارتش شاهنشاهی به ارتش اسلام به کندی پیش می‌رفت ولی بعدها با حذف بنی صدر با حاکمیت نیروهای خط امام بر ارتش این تحول با سرعت زیادتر انجام شد.
رئیس واحد رودهن افزود: جنگ هشت ساله که با تحریک و حمایت همه جانبه استکبار جهانی، توسط رژیم بعثی عراق بر مردم ایران تحمیل شد، تنها محدود به خطوط مقدم جبهه ها نبود، بلکه تمام سرزمین اسلامی ما اعم از شهرها و روستاها را در برگرفت.
تجاوز عراق به ایران که در31 شهریور 1359(سپتامبر 1980)، آغاز شد و به مدت 8 سال ادامه یافت، طولانی ترین و بی سابقه ترین جنگ متعارف قرن حاضر به شمار می‌رود، چرا که جنگ جهانی اول و دوم مدتی کمتر از هشت سال ادامه یافتند و جنگ‌های دیگر، مانند جنگ ویتنام شمالی و جنوبی نیز به عنوان یک جنگ متعارف همانند جنگ ایران و عراق شناخته نشده است. تاریخ از هشت سال جنگ برای ایران، شرف و آزادگی و مقاومت و ایمان به خدا را در صفحات خود ثبت کرد، اما از متجاوز و متحدان او که طی هشت سال او را یاری و تشویق کردند، جز به زشتی یاد نخواهد کرد.
وی با تاکید بر فرمایش امام خمینی (ره) بیان کرد: هر روز ما در جنگ برکاتی داشته‌ایم که در همه صحنه‌ها از آن بهره جسته‌ایم. ما انقلابمان را در جنگ به جهان صادر نموده‌ایم ما مظلومیت خویش و ستم متجاوزان را در جنگ ثابت نموده‌ایم. ما در جنگ پرده از چهره تزویر جهان‌خواران کنار زده‌ایم. ما در جنگ دوستان و دشمنانمان را شناخته‌ایم. ما در جنگ به این نتیجه رسیدیم که باید روی پای خودمان بایستیم. ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. ما در جنگ ریشه‌های انقلاب پربار اسلامی‌مان را محکم کردیم. ما در جنگ حس برادری و وطن‌دوستی را در نهاد یکایک مردم مان باور کردیم. ما در جنگ به مردم جهان و خصوصا مردم منطقه نشان دادیم که علیه تمامی قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها می‌توان سالیان سال دفاع کرد.
دکتر حیدری نام گذری هفته اول شروع رسمی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران یعنی از 31شهریورلغایت6 مهرماه را بهترین زمان برای نام گذاری هفته دفاع مقدس دانست و گفت:این موضوع ازچند منظر قابل توجه است.
1- اطاعت وفرمان پذیری از یک مجتعد دینی تحت عنوان ولایت مطلقه فقیه.
2- ایجاد فضای امن براجرائی شدن شعارهای انقلاب در عرضه های داخلی وخارجی کشور
3- ثبیت انقلاب اسلامی وفراهم شدن زمینه های صدور آن.
4- پلایش عناصر ضد انقلاب از عناصر انقلابی.
5- ظهور ورشد روحیه استقامت،وحدت وپایداری در تمام سطوح جامعه ایرانی.
6- اعتماد به جوانان وظهور نخبگان جدید در اداره جنگ.درتمامی سطوح
7- رشد مهندسی دفاعی درفالب جهاد.
دکتر حیدری در ادامه گفت: به این ترتیب دفاع هشت ساله ملت ایران یکی از عرصه های ظهور سنتهای الهی شد. واقعیتی که هرچند برای عقل ماتریالیستی بشر امروز غیر قابل فهم است اما نمیتوان آن را در تحلیل حوادث جنگ نادیده گرفت.جنگ ما مصداق روشنی از وعده قرانی «غلبه گروهی قلیل بر گروهی کثیر» شد. با جستجوی دقیق تر این موضوع در بیانات معظم له می توان برخی از این ویژگی ها را به عنوان اصلیترین عوامل جذب نصرت الهی بر شمرد که در ادامه به آنها و بعضی از بیانات رهبری در این باره اشاره می شود: 1- ایستادگی ومجاهدت2- ایمان آگاهانه و عمل مخلصانه3- معنویت4- روحیه شهادت طلبی.
 

نظر شما :