ورود بدون آزمون برترین‌های مسابقات ملی دانشجویی به مقاطع بالاتردردانشگاه آزاد

۰۳ مهر ۱۳۸۹ | ۱۳:۴۸ کد : ۱۰۶۵ اطلاعیه ها
تعداد بازدید:۷۲۴
معاون پژوهشی دانشگاه آزاد در مراسم افتتاحیه‌ مسابقات دانشجویی روز بتن در واحد رودهن :

ورود بدون آزمون برترین‌های مسابقات ملی دانشجویی به مقاطع بالاتردردانشگاه آزاد

 

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی با اعلام آ‌مادگی دانشگاه برای حمایت مالی از برگزاری مسابقات ملی بتن به صورت بین‌المللی از تصویب طرح ورود بدون آزمون دانشجویان صاحب رتبه‌های برتر در مسابقات ملی به مقاطع بالاتر تحصیلی خبر داد.
دکتر فریدون رهنمای‌رودپشتی که در مراسم افتتاحیه‌ هشتمین دوره مسابقات دانشجویی روز بتن - بزرگداشت استاد احمد حامی - سخن می‌گفت ضمن تبریک هفته دفاع مقدس اظهار کرد: این مسابقات باید در آینده ماهیت ملی و بین‌المللی پیدا کند چرا که در شورای هدایت دانشگاه آزاد اسلامی معطوف به شورای استعدادهای درخشان وزارت علوم مصوب شده تا صاحبان رتبه در مسابقات علمی که اعتبار ملی دارند بتوانند بدون آزمون به مقاطع بالاتر تحصیلی وارد شده و در دانشگاه آزاد به ادامه تحصیل بپردازند؛ بنابراین موضوع اعتباربخشی ملی به این گونه مسابقات حائز اهمیت است.
وی در ادامه افزود: دانشگاه آزاد اسلامی این آمادگی را دارد تا با حمایتهای مالی و علمی به برگزاری این گونه مسابقات در سطوح بین‌المللی کمک کند. همانگونه که موفق شدیم رقابتهای رباتیک را در سطوح بین‌المللی برگزار کرده و البته امیدواریم با توجه به امکانات و شرایط دانشگاه آزاد اسلامی، میزبانی یکی از دوره‌های آتی مسابقات جهانی ربوکاپ به این دانشگاه واگذار شود.

رهنمای رودپشتی با بیان این که می‌توان تیم‌های برتر در مسابقات ملی بتن را به مسابقات بین‌المللی اعزام کرد، ‌گفت: این پیشنهاد می‌تواند به این صورت باشد که تنها تیم‌های شرکت کننده و برتر در مسابقات ملی به مسابقات بین‌المللی اعزام شوند تا ضمن افزایش انگیزه دانشجویان برای شرکت در این مسابقات، ‌اعزام از درون این مسابقات صورت گیرد.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به سابقه تشکیل و فعالیت‌های موفق دانشگاه آزاد اسلامی طی سه دهه گذشته خاطرنشان کرد: ‌از ابتدای دهه‌ی سوم فعالیت دانشگاه آزاد تاکنون، آموزش و پژوهش دو شاخص برجسته‌ی این دانشگاه ومقدمه‌ای برای تعیین راهبرد دهه چهارم تلقی شده چرا که برای تحقق این راهبرد راهی جز انقلاب پژوهشی در این دانشگاه وجود ندارد و این انقلاب تنها با برنامه‌ی مدون عملیاتی ور اهبردی به وجود می‌آید.

وی با اشاره به تولید مقاله به عنوان یکی از شاخص‌های پژوهشی دانشگاه‌ها تصریح کرد: در سال 2000، 88 مقاله بین‌المللی از این دانشگاه منتشر شد و این درحالی است که تاکنون بیش از 2200 مقاله بین‌المللی از سوی اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در مجلات بین‌المللی مانند اسکوپوس و ISI نمایه‌ شده و به نام این دانشگاه به ثبت رسیده است.

رهنمای رودپشتی با بیان این که در ابتدای دهه سوم سهم دانشگاه آزاد از تولیدات علمی کشور دو صدم درصد بود تصویب کرد دانشگاه آزاد در حال حاضر حدود 14 درصد تولیدات علمی کشور را دارد که با احتساب تولیدات دانشجویان این دانشگاه به 15 درصد می‌رسد.

همچنین حدود 15 درصد از تولیدات علمی دانشگاه‌ آزاد به دلیل این که توسط اساتید دانشگاه‌های دولتی راهنمایی می‌شوند به نام این دانشگاه به ثبت نمی‌رسد.
وی در خصوص وضعیت شاخص چاپ کتاب ومقاله در دانشگاه آزاد اظهار کرد:‌تا کنون در حدود سه هزار کتاب در این دانشگاه به رشته تحریر درآمده که بسیاری از آنها اعتبار ملی و برخی نیز اعتبار بین‌المللی دارند.

همچنین تا کنون بیش از 110 نشریه از کمیسیون نشریات این دانشگاه رتبه‌ی علمی – پژوهشی دریافت کرده‌اند که از این میان 20 نشریه اعتبار ملی دارند.


معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه افزود: یکی از معتبرترین مجلات دنیا در زمینه محیط زیست، مجله IJEST دانشگاه آزاد است که در ایران و خاورمیانه حائز رتبه اول و در دنیا هم با ایمپکت فکتور بالایی نمایه می‌شود. همچنین موفق شده‌ایم که در سال جاری میلادی و در گرایش تخصصی تحلیل پوششی داده‌های رشته‌ی ریاضیات کاربردی بیشترین تعداد تولید مقالات در دنیا را از آن خود کنیم.
رهنمای رودپشتی با بیان این که بهره‌مندی از قابلیت‌های انجمن‌های علمی جزو سیاستهای اساسی دانشگاه آزاد اسلامی است گفت: ‌این راهبرد دانشگاه به گونه‌ای است که یا اساتید دانشگاه‌های آزاد باید عضو انجمن‌های علمی شوند یا مستقلا در شاخه‌های تخصصی خود انجمن‌های علمی تشکیل دهند که اعتبارش را از وزارت علوم دریافت کرده باشد.

وی در پایان تصریح کرد: آیین‌نامه‌ی این طرح تدوین شده و در آینده‌ی نزدیک ابلاغ می‌شود. اجرای این برنامه می‌تواند از حمایتهای مالی مربوطه نیز برخوردار شده و در عین حال هیچ منافاتی با آیین‌نامه‌های موجود ندارد.
هشتمین دوره مسابقات دانشجویی روز بتن بزرگداشت استاد احمد حامی روز پنج‌شنبه با همکاری انجمن بتن ایران و دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن در این واحد دانشگاهی برگزار شد.

انجمن بتن ایران هر ساله همایش و مسابقات دانشجویی روز بتن را به نام استاد احمد حامی برگزار می‌کند.


مراسم روز بتن در این دوره نیز شامل مسابقه‌های بتون سبک پرمقاومت، سازه‌ی محافظ تخم‌مرغ(EPD)، بتن پرمقاومت (ویژه اعضای حقوقی انجمن بتن ایران)، تکنولوژی بتون و اجرای سازه‌های بتنی در سطح کارشناسی، سخنرانی علمی دانشجویی با موضوع زیبایی‌شناسی در بتن و سازه‌های بتنی، مسابقه‌ پوستر و پایان‌نامه‌ برتر دانشجویی در سطح کارشناسی ارشد با موضوع تحقیقات عملی بتن و سازه‌های بتنی تحت عنوان جایزه دکتر مهدی قالیبافان با همکاری انستیتو مصالح ساختمانی دانشگاه تهران است.


در مسابقه بتن سبک پر مقاومت، تیم‌ها پس از تحویل نمونه به تیم داوران و بررسی اولیه‌ی ظاهر آزمون‌ها در شکل، ابعاد، وزن و چگالی توسط داوران مربوطه،‌ آزمونه مورد نظر برای تعیین مقاومت و نسبت مقاومت به چگالی توسط جک هیدرولیک خرد می شود تا در مرحله‌ی نهایی تیم‌های برتر پس از بررسی وضعیت آزمون‌های خرد شده از نظر همگنی و یکنواختی، عدم مصرف الیاف،‌ چسب‌ها و لاتکس‌های آلی و پلیمری، نوع خمیر سیمان و غیره مشخص شوند.


در مسابقه سازه‌ محافظه تخم‌مرغ (EPD)، سازه‌های محافظ از نظر ابعاد و وزن مورد بررسی قرار گرفته تا وارد مرحله آزمون شود. در مرحله انجام آزمون، قاب‌ها (سازه‌های محافظ تخم‌مرغ)‌ در زیر دستگاه ضربه زن نصب شده و پس از قرار دادن تخم‌مرغ درموقعیت مورد نظر، ضربات به کمک جرم تقریبی 8.5 کیلوگرمی آغاز می‌شود به گونه‌ای که وزنه مورد نظر از ارتفاع‌های 1، 1.5، 2، 2.5 و 3 متری بر روی سازه‌ها رها شده و نهایتا شش نوبت از ارتفاع 3 متری این حرکت تکرار می‌شود تا در مرحله نهایی تیم‌های برتر بر اساس وضعیت قاب‌های شکسته شده از نظر یکپارچگی، همگنی، عدم مصرف الیاف و غیره انتخاب شوند.


در مسابقه درصد وزنی جذب آب کوتاه مدت و مقاومت ویژه الکتریکی به صورت همزمان، آزمونه‌های هر تیم پس از کنترل و اندازه‌گیری شرایط موجود در آیین‌نامه‌ مسابقات وارد مرحله‌ آزمون می‌شود؛ به گونه‌ای که دو آزمونه برای مسابقه‌ جذب آب کوتاه مدت و دو آزمونه برای مسابقه مقاومت ویژه الکتریکی به صورت تصادفی از میان دیگر آزمونه‌های هر تیم انتخاب شده تا در نهایت پس از کنترل‌های اولیه‌ و انجام مسابقه، تیم‌های برتر بر اساس بررسی‌های جامع و نهایی انتخاب شوند.


در مسابقه‌ بتن پرمقاومت (ویژه اعضای حقوقی انجمن بتن ایران)، تیم‌ها پس از تحویل نمونه خود به داوران به انتظار نشسته تا تیم داوری آزمونه‌ها را از نظر شکل، ابعاد، وزن و چگالی اندازه‌گیری کرده تا آنها را برای انجام مسابقه که تعیین مقاومت و نسبت مقاومت آزمونه‌ها به چگالی است آ‌ماده کنند.


در این مسابقه آزمونه‌ها توسط جک هیدرولیک شکسته می‌شود تا درنهایت تیم‌های برتر با بررسی وضعیت آزمونه‌های خرد شده از نظر همگنی یکنواختی، عدم مصرف الیاف، چسب‌ها و لاتکس‌های آلی و پلیمری و غیره انتخاب شود.


نظر شما :