در چهارمین همایش بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن مطرح شد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام :تربیت دانشجو بر اساس دین محوری باشد/ امام جمعه رودهن:دانشگاه رودهن یکی از دانشگاه‌های فعال در زمینه فرهنگی است

۱۹ مهر ۱۳۹۶ | ۱۱:۲۶ کد : ۳۵۴۵ اخبار
تعداد بازدید:۳۳۴
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: نیازمند به باور به دین در میان جوانانمان هستیم و باور به اینکه دین اسلام یک دین جامع است یک دین فراگیر است. دینی است که آمده است زندگی ما را سامان بدهد، ارتباطات بین انسان ها را سامان بدهد. یک چنین باوری به جامعیت دین ضرورت زندگی امروزی است، ضرورت آینده و بازسازی تمدن ماست.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاداسلامی واحدرودهن، حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در چهارمین همایش بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن با حضور دکتر ساروقیان مسئول بسیج اساتید استان تهران و جمعی از اساتید بسیجی و روحانیون برگزار شد با تسلیت به مناسبت شهادت حضرت اباعبدالله الحسین و یاران بزرگوار ایشان گفت: «موضوعی که عنوان شده برای این نشست نقش موثر جهادی استادان در ساماندهی دانشگاه‌ها و ترویج فرهنگ اقتصاد مقاومتی است که وظیفه جهادی همه ما است و باید به آن اهتمام داشته باشیم.»

وی با توجه به نقش مهم و اثرگذار استادان در تاثیرگذاری روی قشر جوان افزود: «اگر اقتصاد مقاومتی بخواهد اجرایی شود نیازمند به فرهنگ‌سازی است و ما به عنوان استاد باید زمینه را برای جوانان فراهم کنیم.»

مصباحی مقدم: اکنون اقتصاد ما اقتصاد مقاومتی نیست. اقتصاد متکی به نفت است. اقتصاد مقاومتی اقتضا می‌کند نقاط ضربه پذیر خود را شناسایی کنیم و بر طرف کنیم. برای رسیدن به این هدف کار، ابتکار و خلاقیت باید ترویج و تقویت بشود

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «لازمه فرهنگ سازی مخصوصاً در دانشگاه‌ها این است ابتدا ما بر خودشناسی و مدیریت خود اهتمام داشته باشیم و قبل از مدیریت دیگران رفتار خود را مدیریت کنیم. اگر انسان بخواهد خودسازی کند باید ابتدا خود را بشناسد و معرفت النفس نافع‌ترین و سودمندترین معرفت‌هاست که منتهی می‌شود به معرفت خداوند. مدیریت خود به معنای مراقبت از خود، نظارت بر خود، کنار نهادن غفلت از خود است و این مبدأ مدیریت جامعه است.»

دانشجو تحت تاثیر غیرمستقیم شخصیت استاد است

مصباحی مقدم ادامه داد: «شخصیت استاد شخصیت دانشجو را می‌سازد. اگر مفاهیم معرفتی را شما استادان به دانشجوها انتقال بدهید بسیار موثرتر و دلنشین‌تر است. باید کاری کنیم که دانشجوی ما خداباور، خدامحور و دین محور شود. اگر خداباوری و دین محوری در دانشجویان ما پدید بیاید خیلی از مسائل کشور حل می شود.»

تقویت خودباوری

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه امام(ره) خودباوری را به ملت ما یاد داد گفت: «خودباوری در گام نخستین انقلاب را پدید آورد در گام بعدی باید اقتصاد و دانش ما را متحول کند. دانش ما را بومی کند و منشأ تحول عظیمی در کشورمان باشد.»

عزت خواهی و عزت طلبی پیام عاشورا

وی عنوان کرد:‌ «عزت نفس و خودباوری ملت ما را به انقلاب و دفاع مقدس کشاند. عزت موجب پیشرفت و ذلت موجب تقلید می‌شود. عزت نفس که باشد روحیه دون مایگی و پستی کنار می رود.»

دمیدن روح تحقیق

مصباحی مقدم افزود: «باید کاری کنیم که دانشجویان ما، دانش آموختگان ما روحیه تحقیق و جستجو را داشته باشند و همه اهل تحقیق شوند و اگر همه اهل تحقیق شدند نخبگان به وجود می‌آیند و نکته دیگر دمیدن روح حمیت دینی و حمیت ملی است. باید روحیه خودخواهی را باید کنار بگذاریم و روحیه منافع ملی را مبنا قرار بدهیم.»

تقویت فرهنگ مقاومت

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «فرهنگ مقاومت یک روحیه است که باید در میان ما ایرانی‌ها به شدت قوت پیدا کند. بدانیم آینده ما در گرو مقاومت است. بدانیم دشمنان قسم خورده‌ای داریم که به راحتی از ما دست بر نمی‌دارند. مقاومت است که ما را به شرایط امروز رسانده و در شرایط تحریم‌های طولانی مدت توانستیم به فناوری‌ها دست پیدا کنیم و مشکلات بسیاری را پست سر بگذاریم.»

وی افزود: «اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصادی که مقاوم است و رویکرد مقاومت را دنبال می‌کند. اقتصادی که ضربه‌پذیری‌اش کم است و اگر ضربه ببیند جبران می‌کند.»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد:‌ «اکنون اقتصاد ما اقتصاد مقاومتی نیست. اقتصاد متکی به نفت است. اقتصاد مقاومتی اقتضا می‌کند نقاط ضربه پذیر خود را شناسایی کنیم و بر طرف کنیم. برای رسیدن به این هدف کار، ابتکار و خلاقیت باید ترویج و تقویت بشود.»

فرهنگ صرفه جویی و سرمایه گذاری

وی ادامه داد: «آنچه که توسعه را پدید می آورد سرمایه گذاری بزرگ است. این سرمایه گذاری بزرگ حاصل سرمایه گذاری های اندک و خرد است و اینها مال مردم است. باید با سرمایه های کوچک سرمایه گذاری بزرگ را تشویق کرد و سرمایه گذاری بزرگ منشأ توسعه است.

فرهنگ مصرف تولیدات ملی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «باید اول کمک کنیم که تولید صورت بگیرد و بعد بخواهیم که تولیدکنندگان کیفیت تولیدشان را بالا ببرند و استانداردسازی کنند.»

فرهنگ استمداد از خداوند تبارک و تعالی

مصباحی مقدم افزود: «اگر می خواهیم در جامعه تاثیرگذار باشیم خودمان را خوب کنترل کنیم و ارتباطمان را با خدا تقویت کنیم و این تقویت ارتباط با خدا ابزاری دارد که آن ابزار ترک محرمات و انجام واجبات است. بدانیم که خدا شاهد اعمال و رفتار ماست، به او متوجه و متوسل باشیم.»

دکتر نقی شجاع رئیس واحد رودهن نیز با تسلیت به مناسبت ایام محرم و شهادت امام حسین(ع)؛ به شرکت کنندگان در این همایش خیرمقدم گفت.

حجت الاسلام مدیح امام جمعه بخش رودهن هم گفت: «دانشگاه رودهن یکی از دانشگاه‌های خوب و فعال در زمینه فرهنگی است و از واحدهای خوب و ارزشی و متدین و انقلابی در کل کشور است.»

در پایان این جلسه بیانیه بسیج اساتید از سوی حجت الاسلام احمدزاده قرائت شد.


نظر شما :